Android Auto został ulepszony. Pojawiło się sporo nowych funkcji

Android Auto został ulepszony. Pojawiło się sporo nowych funkcji

Android Auto został ulepszony. Pojawiło się sporo nowych funkcji
Redakcja
31.07.2019 16:14, aktualizacja: 19.08.2019 08:49

Google zapowiedział oficjalnie odświeżoną wersją oprogramowania Android Auto, które służy do komfortowego zarządzania funkcjami smartfonów z poziomu konsol w kompatybilnych modelach samochodów. Oto, jakich nowości można spodziewać się w ulepszonym rozwiązaniu firmy z Mountain View.

Android Auto, czyli odpowiedź Google’a na usługę CarPlay Apple’a, to projekt rozwijany w ramach inicjatywy Open Automotive Alliance, który zapowiedziany został na Google I/O 2014. Pierwsza wersja oprogramowania na rynek trafiła w marcu 2015 roku, a obecnie dostępna jest w 36 krajach. Na liście nie ma póki co Polski, ale Amerykanie systematycznie rozszerzają dostępność Androida Auto, więc wkrótce może się to zmienić. Szczególnie, że użytkownicy mogą go już zainstalować.

Czym jest Android Auto?

Oprogramowanie oparte jest na dedykowanym interfejsie, który wyświetlany jest na konsolach w samochodach po sparowaniu ze smartfonem. Z jego poziomu użytkownicy mają szybki dostęp do wybranych aplikacji z telefonu (m.in. nawigacji, odtwarzacza audio) i mogą zarządzać podstawowymi funkcjami, jak połączenia głosowe i wiadomości SMS.

Obraz

Android Auto umożliwia kontrolowanie funkcji i aplikacji zainstalowany na smartfonie za pomocą panelu dotykowego, konsoli z przyciskami na desce rozdzielczej czy poleceń głosowych. Google stale udoskonala do tego rozwiązanie, a efektem tego są zapowiedziane właśnie zmiany, które mają znacznie usprawnić działanie Androida Auto.

Android Auto z nowym launcherem

Nowa wersja softu Google’a wyposażona została w odświeżony launcher, który dawać ma szybszy dostęp do ulubionych aplikacji. Wywołujący go przycisk umieszczony został w lewym dolnym rogu ekranu Androida Auto, a lista dostępnych programów jest uporządkowania według najczęściej wykorzystywanych pozycji. Dzięki temu zarządzanie aplikacjami ma być bardziej komfortowe.

Obraz

Lepsze komunikaty głosowe

Kolejnym plusem ma być rozszerzenie dostępu do Asystenta - na ikonach wybranych aplikacji pojawiać ma się specjalny znacznik informujący o jego obsłudze. Dotknięcie ikony sprawi, że głosowy asystenta Google’a od razu będzie podawał ważne informacje.

Obraz

Gigant chwali się, że umożliwi to szybsze informowanie użytkowników o warunkach pogodowych, zaplanowanych w Kalendarzu wydarzeniach czy najnowszym wiadomościach ze świata.

Android Auto wróci do przerwanych czynności

Sporą zaletą ma być opcja umożliwiająca kontynuowanie przerwanych czynności, co dotyczy szczególności aplikacji multimedialnych. Oznacza to, że rozpoczęte na telefonie odtwarzanie nowego albumu lub audiobooka może być automatycznie wznowione po przejściu do trybu Android Auto.

Obraz

Wygodna kontrola odtwarzaczy

Odświeżony Android Auto ułatwia obsługę multimediów również dzięki dodatkowym kontrolerom odtwarzacza, które pojawiają się w dolnej części ekranu. Z jego pomocą można szybko przewijać utwory czy pauzować je bez konieczności przechodzenia do dedykowanej aplikacji.

Obraz

Jeszcze wygodniejsza obsługa nawigacji

Opcja kontynuowania czynności ze smartfonu nie odnosi się tylko do usług multimedialnych. Podobnie działać będą programy do nawigowania, jak Mapy Google’a - trasy wyznaczone na telefonie będą od razu pojawiać się na desce rozdzielczej samochodu.

Obraz

Android Auto z ulepszonym centrum powiadomień

Nowa wersja Androida Auto ma ułatwić dostęp do panelu powiadomień, w którym można znaleźć nieodebrane połączenia głosowe czy nieprzeczytane wiadomości. Użytkownicy mogą szybko przejść do niego dzięki dedykowanemu przyciskowi w prawym dolnym rogu ekranu.

Obraz

Do nawiązywania połączeń głosowych czy tworzenia wiadomości można wykorzystać oczywiście Asystenta Google’a. Można aktywować go głosowo, za pomocą dedykowanego klawisza na konsoli w samochodzie lub przyciśnięcie gałki nawigacyjnej.

Android Auto wypełni cały ekran

Nowy interfejs w Androidzie Auto, który zapowiedziano już wcześniej, ma automatycznie dopasowywać się do ekranów o różnej wielkości. W przypadku szerokich paneli możliwe będzie wyświetlanie dodatkowych treści podczas korzystania z wybranych aplikacji (np. daty i godziny oraz aktualnych wskazówek drogowych).

Obraz

Google chwali się też poprawieniem czcionek, które mają być lepiej widoczne w trudnych warunkach pogodowych (mocne słońce).

Proces udostępniania nowej wersji Androida Auto ma rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni. Można więc spodziewać się więc, że gdy usługa zadebiutuje w Polsce, kierowcy posiadający samochody z obsługą rozwiązania Google’a, od razu będzie korzystać z jego nowej wersji.

Aplikację Android Auto można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)