Android Q może kiedyś uratować ci życie. Trwają testy wykrywania wypadków samochodowych

Android Q może kiedyś uratować ci życie. Trwają testy wykrywania wypadków samochodowych

Trwają testy wykrywania wypadków w Androidzie Q
Trwają testy wykrywania wypadków w Androidzie Q
Oskar Ziomek
13.05.2019 11:55

Nadchodzący Android Q to nie tylko zmiany w kontekście interfejsu oraz funkcji pozwalających zadbać o zdrowie najbliższych. W nowej wersji systemu może się także pojawić nietypowa funkcja dbająca o bezpieczeństwo właściciela smartfona, a mowa o wykrywaniu wypadków drogowych.

Na szczegóły zwraca uwagę serwis XDA Developers. Na razie nie wiadomo jak dokładnie funkcja miałaby działać, jednak na jej testy wskazują fragmenty kodu, na które zwrócono uwagę analizując Androida Q Beta 3. W kodzie znaleziono aplikację Safety Hub, do której przygotowane ciągi znaków sugerują, że program będzie w stanie wykrywać zdarzenia drogowe i w jakiś sposób na nie reagować.

Jedna z ikon związanych z funkcją wykrywania wypadków samochodowych w Androidzie Q, źródło: XDA Developers.
Jedna z ikon związanych z funkcją wykrywania wypadków samochodowych w Androidzie Q, źródło: XDA Developers.

Na tę chwilę można się tylko domyślać, że oprogramowanie będzie zdolne dzwonić do najbliższych osób lub nawet wzywać pomoc. Nie mniej interesujący będzie z pewnością sam algorytm rozpoznawania wypadków. Można założyć, że wykorzystane do tego zostaną czujniki przyspieszenia z urządzenia, lokalizacja, a może nawet mikrofony.

Z jednej strony implementacja wykrywania wypadków drogowych to zapewne duże wyzwanie dla programistów, jednak konkurencja pokazuje, że stworzenie podobnego oprogramowania jest możliwe i faktycznie pomaga użytkownikom, a mowa tu o funkcji wykrywania upadków w Apple Watchu.

Wykrywanie wypadków tylko w Pikselach

Jak zwraca uwagę XDA Developers, funkcja wykrywania wypadków będzie zarezerwowana wyłącznie dla użytkowników smartfonów Pixel. Na tę chwilę szczegółowe informacje nie są znane i można wyłącznie spekulować czy i kiedy funkcjonalność mogłaby trafić także do innych smartfonów.

Tu warto przytoczyć przykład funkcji Duplex pozwalającej w zautomatyzowany sposób rezerwować stolik w restauracji czy wizytę u fryzjera. Opcja została zapowiedziana podczas konferencji Google I/O w maju 2018 roku i kilka miesięcy później trafiła do Pikseli, zaś wykorzystanie jej w smartfonach innych marek jest na tapecie dopiero od kilku tygodni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)