Google I/O 2019: nowości w Androidzie Q, w tym ciemny motyw i szybsze aktualizacje

Strona główna Aktualności
Google I/O 2019, źródło: Getty Images
Google I/O 2019, źródło: Getty Images

O autorze

Podczas konferencji Google I/O 2019 nie zabrakło informacji o nadchodzącym Androidzie Q. Twórcy zauważają potencjał w smartfonach ze składanymi ekranami, sieciach 5G i zwracają uwagę na bezpieczeństwo. Oto lista najważniejszych nowości:

Napisy na żywo i inteligentne odpowiedzi

Pierwsza zapowiedziana nowość w Androidzie Q jest związana z odtwarzaniem filmów i rozwiązuje problem uruchamiania ich bez dźwięku, na przykład w towarzystwie czy środkach komunikacji miejskiej. Nowy Android będzie bowiem posiadać wbudowaną opcję wyświetlania napisów na żywo do dowolnego uruchomionego materiału z dźwiękiem.

Co ważne, do działania nie będzie konieczne połączenie z internetem. Zespół programistów zmniejszył rozmiar modelu niezbędnego do wyświetlania napisów na żywo z 2 GB do zaledwie 80 MB. Paczka będzie zainstalowana w systemie, przez co cała operacja będzie się odbywać offline.

Ciemny motyw Androida

Nowy Android to także wyczekiwany ciemny motyw. Jego zastosowanie ma dwie korzyści. Po pierwsze ułatwi korzystanie ze smartfona ciemnym otoczeniu, w którym jasne kolory się nie sprawdzają, a po drugie pomoże zaoszczędzić sporo energii. Podczas prezentacji zwrócono uwagę przede wszystkim na korzyści z punktu widzenia użytkowników smartfonów z ekranami AMOLED.

Szybsze aktualizacje i lepsza kontrola uprawień

W Androidzie Q nie mogło zabraknąć także nowości dotyczących bezpieczeństwa. Jedną z nich jest rozdzielenie systemowych aktualizacji na kilka typów, co pozwoli producentom udostępniać je niezależnie od siebie. Ma to przyspieszyć cały proces instalacji, w wyniku którego poprawki bezpieczeństwa, czy te związane z prywatnością będą trafiać do użytkowników szybciej niż obecnie, czyli najpewniej częściej niż co miesiąc.

Inna zmiana dotyczy kontroli uprawnień. Użytkownik będzie na bieżąco informowany, kiedy dana aplikacja zechce korzystać na przykład z uprawnień do dzielenia się lokalizacją urządzenia, jeśli działa w tle. Z tego miejsca będzie ją można łatwo zablokować.

Tryb skupienia

Aktualizacje dotyczą także kontroli uzależnienia od smartfona. Narzędzia z tym związane miały swoją premierę rok temu, a w Androidzie Q zostaną rozszerzone o tryb skupienia. Użytkownik zyska możliwość blokowania powiadomień tylko z wybranych aplikacji, co ma pomóc skupić się na najważniejszych rzeczach.

Przykładem może być blokada aplikacji do obsługi maila oraz wiadomości, przy jednoczesnym zezwoleniu na działanie komunikatora, by mieć kontakt z najbliższymi. Tryb skupienia ma trafić także do bieżącego Androida P jesienią bieżącego roku.

Kontrola rodzicielska

Ciekawostką w Androidzie Q jest także tryb kontroli rodzicielskiej, który pozwoli rodzicom na bieżąco kontrolować z jakich aplikacji i jak długo korzystają ich dzieci. Ustawienia pozwolą ustawić harmonogram, a wykresy podpowiedzą, które aplikacje są najpopularniejsze na smartfonach pociech.

Google I/O możecie śledzić, oglądając transmisje z prezentacji i wykładów lub zaglądając na nasz blog na żywo.

© dobreprogramy
s