Android Studio podpowie, jak pisać kod - dzięki Gemini

Programowanie
Programowanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | deagreez
Oskar Ziomek

09.04.2024 15:20

Android Studio to kolejny produkt Google'a do którego trafia Gemini - model sztucznej inteligencji, który w tym przypadku może podpowiadać, jak pisać kod. Google podkreśla, że testy trwały wiele miesięcy i oprogramowanie jest gotowe, by przyspieszyć i ułatwić tworzenie aplikacji.

Android Studio po aktualizacji wykorzystuje Gemini 1.0 Pro jako model AI kryjący się za wbudowanym botem podpowiadającym, jak rozwiązać problemy programistyczne. Przy okazji zmieniono jego nazwę. Dotychczas znany jako Studio Bot, teraz będzie nazywał się Gemini in Android Studio, co jednoznacznie oddaje jego możliwości. Programista, który nie wie, jak poradzić sobie z danym zagadnieniem, może zapytać asystenta "na czacie", jak rozwiązać problem, a Gemini przedstawi rozwiązanie.

Jak przystało na "współczesne rozwiązanie AI", Gemini rozumie pytania zadawane w języku naturalnym, choć na tę chwilę niestety nie w języku polskim. Programista może więc wprost spytać na czacie na przykład "jak obsłużyć kamerę?" (w jednym z obsługiwanych języków), by uzyskać krótkie podsumowanie możliwych do wykorzystania klas lub nawet fragmenty gotowego kodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Google podaje, że stale wydłuża listę krajów, gdzie Gemini, a co za tym idzie nowa funkcja w Android Studio jest dostępna. W tym momencie na liście niestety nie ma Polski, ale jest 180 innych krajów, co pokazuje skalę rozwijania nowego asystenta.

Gemini w skali świata działa także w innych produktach Google'a - od niedawna także w Androidzie Auto na potrzeby streszczania wiadomości i proponowania kontekstowych odpowiedzi. Niestety równolegle występują tu inne problemy z głosową obsługą, które mogą skutecznie zniechęcać do dyktowania wiadomości podczas jazdy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)