Apache OpenOffice 4.0 z nowym interfejsem

23.07.2013 17:09, aktual.: 23.07.2013 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja Apache udostępniła wersję 4.0 pakietu OpenOffice, który utrzymuje już od ponad dwóch lat. W informacjach o nowym wydaniu przeczytać można, że rozbudowana została obsługa 19 języków i pojawiły się 3 zupełnie nowe, poprawiona została współpraca z pakietem Microsoft Office, ulepszono narzędzia graficzne i do rysowana, a przede wszystkim zmienił się interfejs użytkownika. Fundacja chwali się także naprawieniem 500 błędów i nowym logotypem, który został wybrany w konkursie przez jury złożone z kilkudziesięciu tysięcy użytkowników.

Boczny pasek — nowy element interfejsu graficznego programu — bazuje na pomyśle znanym ze spokrewnionego z OpenOffice projektu Lotus Symphony, rozwijanego przez IBM. Dodatkowa kolumna pozwala lepiej wykorzystać panoramiczne ekrany dzisiejszych komputerów — zajmuje miejsce w poziomie i pozwala oszczędzić w pionie. Panel Właściwości zmienia się zależnie od kontekstu i znajdziemy tam najpopularniejsze dla obecnie wykonywanego zadania funkcje, przy czym te nieużywane można „zwinąć”. 11 paneli z właściwościami formatowania tekstu wzorowanych jest na tych z Lotus Symphony, 7 graficznych z przybornika programu Impress, jeden (Insert) jest zupełnie nowy. Szerokość kolumny można dostosować do swoich aktualnych potrzeb, można także „odkleić” panel i przenieść go na inny ekran.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

przy współpracy z dokumentami zapisanymi w programach biurowych Microsoftu poprawionych względem wersji 3.4.1 OpenOffice zostało sporo istotnych detali. Nie musimy więc obawiać się, że po otwarciu prezentacji zrobionej w PowerPoincie zmianie ulegnie wypunktowanie lub kafelkowanie grafik wypełniających tabelki, prawidłowo importowane są także obiekty, których kształt dopasowuje się do zawartego w nich tekstu oraz efekty 3D. Przy otwieraniu arkuszy kalkulacyjnych zapisanych w Excelu zachowana zostanie wysokość wykresów kołowych, filtry na łączonych komórkach i wiele innych.

Sporo zmieniło się także w narzędziach graficznych. Znajdziemy tu nową paletę gradientów, obiekty galerii znane z Symphony Lotusa, nową wizualizację zaznaczenia, lepszej jakości podgląd wydruku czy poprawioną konwersję bitmap. O wszystkich nowościach można przeczytać na wiki projektu.

Wersję instalacyjną Apache OpenOffice można pobrać w dziale Programy → Biuro → Pakiety biurowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)