Apele do internautów i utrudnienia dostępu nie pomogły: niemieckie media idą walczyć z AdBlockiem do sądu

Apele do internautów i utrudnienia dostępu nie pomogły: niemieckie media idą walczyć z AdBlockiem do sądu

Apele do internautów i utrudnienia dostępu nie pomogły: niemieckie media idą walczyć z AdBlockiem do sądu
08.07.2014 16:15

AdBlock Plus już od dawna nie jest tylko zwykłym rozszerzeniemdo blokowania reklam na stronach WWW. Stał się całkiem sporymbiznesem, zarabiającym m.in. na wpisywaniuniektórych wydawców na białe listy, pozwalające ich reklamom naominięcie filtrów. Te właśnie praktyki spowodowały, że EyeoGmbH, firma stojąca za rozszerzeniem, została przez niemieckiegoaktywistę i blogera Saschę Pallenberga nazwana mafijną sieciąreklamową, a jej działaniaokreślone jako szantaż właścicieli witryninternetowych. Na ostrychsłowach blogera się nie skończyło – niemieckie media mająnajwyraźniej dość tego szantażu i sprawę kierują do sądu.

Branżowy periodyk Horizontinformuje,że do sądu krajowego w Monachium (Landsgericht) wpłynął pozewkilku firm z branży reklamowej, w tym RTL Group i ProSiebenSat.1Media, przeciwko Eyeo GmbH. Firmy te przekonane są, że modelbiznesowy stosowany przez Eyeo to czyste bezprawie – i chcą zmusićprzed sądem producenta ABP, by zakończył blokowanie reklam wnależących do nich serwisach internetowych.

350109943522944961

Nie tylko te związane ztelewizją firmy mają dość blokowania reklam. Złożenie pozwupotwierdził także Axel Springer. SPIEGEL potwierdził, że zdaniemjego prawników działalność Eyeo to czyn nieuczciwej konkurencji izarezerwował sobie prawo do wniesienia pozwu. Z kolei Tomorrow FocusMedia (wydawca m.in. „Chip Online” i „Focus Online”) i BauerMedia Group (m.in. „Bravo.de”) nie podjęły w tej sprawiejeszcze decyzji.

Niemieckie media próbują pókico przekonać użytkowników, że korzystając z AdBlocka, zabijająserwisy, które odwiedzają. W tym roku ProSieben emitowałoreklamówkę „Adblocker ausschalten” ze znanym niemieckim aktoremkomediowym Christophem Marią Herbstem, w której wyjaśnia on wcharakterystyczny dla siebie sposób, że bez reklam media nieprzetrwają.

Anti-Adblocker-Spot mit Stromberg

Trwają też praceprogramistyczne nad portalami internetowymi, mające na celuwprowadzenie sankcji przeciwko tym, którzy AdBlocka nie wyłączyli.Jak wyjaśnia Horizont, na początku nie będą oni mogli np.przełączać internetowego wideo do trybu pełnoekranowego.

Biorąc pod uwagę, jak wielepolskojęzycznych portali internetowych jest w rękach niemieckichwydawców, i jak dużą popularnością cieszy się w Polsce AdBlockPlus, sprawa ta będzie miała swoje reperkusje także i w naszymkraju. Póki co o działaniach prawnych nad Wisłą nie słychać,ale coraz częściej stosowane są rozwiązania techniczne, mająceuniemożliwić użytkownikom z włączonym ABP dostęp doprezentowanych treści.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)