Aplikacja mObywatel działa. Trzeba ją tylko inaczej uruchomić

Aplikacja mObywatel działa. Trzeba ją tylko inaczej uruchomić

Janusz Cieszyński o funkcjonalności mObywatela
Janusz Cieszyński o funkcjonalności mObywatela
Źródło zdjęć: © gov.pl
15.10.2023 18:04

Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński zdementował doniesienia o problemach z działaniem mObywatela. Aplikacja działa, a dostępnym w niej mDowodem można legitymować się w każdej obwodowej komisji wyborczej. Dokument warto jednak wyświetlić w trybie offline.

Dopytywany przez Polską Agencję Prasową na temat niedzielnych doniesień o awarii aplikacji, szef resortu cyfryzacji zaprzeczył tym informacjom. Przyznał jednak, że przy okazji wyborów notuje ona rekordowe ilości odwiedzin. Zdarzają się też sytuacje, kiedy dokumenty wyświetlają się tylko w trybie offline.

mObywatel na wyborach

Wybory parlamentarne 2023 podarowały aplikacji mObywatel chwile ogromnej popularności. Wśród jej funkcji dostępny jest bowiem mDowód, który stanowi równie dobre potwierdzenie naszej tożsamości co paszport i tradycyjny dowód osobisty. Honorują go urzędy i banki, a 15 października także komisje wyborcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Od rana zarejestrowaliśmy ponad 1 milion 700 tysięcy wejść do aplikacji. Nigdy wcześniej, w ciągu 24 godzin, nie było nawet miliona"

Janusz CieszyńskiMinister cyfryzacji

To jednak ma swoją ciemną stronę. Trwające głosowanie sprawiło, że zdarzają się momenty, kiedy użytkownik nie może nawiązać połączenia z systemem mObywatela. Próba zalogowania się do aplikacji i wyświetlenia mDowodu kończy się fiaskiem.

mObywatel w trybie offline

Nie jest to jednak sytuacja, z której nie ma wyjścia. Szwankuje połączenie z systemem, a nie aplikacja. mDowód jest zaś dokumentem i jeśli kiedykolwiek go aktywowaliśmy, aplikacja mObywatel przechowuje go także na naszym urządzeniu. Możemy go okazać nawet jeśli jesteśmy poza zasięgiem sieci internetowej.

Wyświetlenie mDowodu jest możliwe po uruchomieniu aplikacji. Na etapie logowania należy tego zaniechać i tylko uruchomić mObywatela. Zanaczamy polecenie "Przejdź do aplikacji" i wybieramy zakładkę dokumentów. Dostępny tam mDowód jest wiarygodnym potwierdzeniem naszej tożsamości.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)