Apple App Store pełne fejkowych aplikacji. Nie działają, a zarabiają miliony

Apple App Store pełne fejkowych aplikacji. Nie działają, a zarabiają miliony
08.02.2021 21:51
fot. Justin Sullivan/Getty Images
fot. Justin Sullivan/Getty Images

Od dłuższego czasu jeden z deweloperów oprogramowania, Kosta Eleftheriou, natrafił na wiele podejrzanych aplikacji na iPhone'y (system iOS). Niektóre z nich były w stanie zarobić kilka milionów dolarów. Ich mechanizm wyzysykiwania użytkowników za każdym razem był dość podobny.

Eleftheriou jest twórcą klawiatury Fleksy, a także aplikacji FlickType na Apple Watch, która umożliwia pisanie za pomocą gestów na zegarku.

Właśnie całe śledztwo dewelopera oprogramowania zaczęło się od natrafienia na aplikacje, które były totalnymi plagiatami FlickType. Z jednym wyjątkiem - były praktycznie bezużyteczne.

Twórcy tych aplikacji reklamowali je jako klawiaturę dla inteligentnego zegarka Apple, a nawet bezprawnie wykorzystywali materiały reklamowe twórcy FlickType.

Sęk w tym, że po pobraniu aplikacji takiej, jak np. KeyWatch użytkownik widział jedynie czarny ekran z możliwością odblokowania aplikacji. Taka przyjemność kosztowała 8 dolarów za tygodniową subskrypcję, za aplikację, która praktycznie w zasadzie nie działała.

Co gorsza oprogramowanie miało napompowane w fałszywy sposób oceny oraz recenzje w sklepie App Store, które praktycznie zalały serwis i dawały poczucie tego, że mamy do czynienia z wiarygodną aplikacją. Wszystkie te opinie były wykupione.

Według danych z serwisu Appfigures, szacowany dochód z tego fejkowego oprogramowania to 2 miliony dolarów rocznie.

Szczęśliwie po rzucenia światła na sprawę, Apple usunęło aplikację ze sklepu. Jednak oprogramowania na iPhone'y stworzonego przez naciągaczy nie brakuje, a tego typu wykroczenia nie powodują zawieszenia kont twórców tego typu przekrętów.

Innym przykładem jest Star Gazer+, aplikacja ze średnią ocen 4,4/5 pochodzącą z ponad 80 tys. opinii. Zarabia 5 milionów dolarów rocznie.

Problem ma ogromną skalę i wystarczy jedynie wykupić dużą liczbę pozytywnych opinii, aby "oszukać system". Apple jest bezsilne i nie ma pomysłu ani inicjatywy na moderację treści.

Nie znaczy to jednak, że nie można zaradzić temu zjawisko. Marco Arment, jeden z deweloperów na iOS zasugerował, żeby pozbyć się opcji cyklicznej, odnawialnej płatności tygodniowej. Innym rozwiązaniem, według Davida Barnarda, mogłoby być wprowadzenie opcji anulowania subskrypcji z poziomu aplikacji. Niestety aplikacje, które umożliwią wykupowanie abonamentu nie mają odgórnie narzuconego wymogu umieszczania takiej funkcji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)