Apple robi przymiarki do procesorów AMD Ryzen. Udowadnia to beta macOS 10.15.4

Apple robi przymiarki do procesorów AMD Ryzen. Udowadnia to beta macOS 10.15.4

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
08.02.2020 08:08

Apple od momentu przesiadki na model programowy x86 pozostaje wierny Intelowi, ale taka sytuacja wkrótce może odejść w niepamięć. W becie macOS 10.15.4 odnaleziono bowiem wzmianki na temat układów z rodziny AMD Ryzen.

O tym, że Apple i AMD żyją w całkiem niezłych stosunkach, nikogo uświadamiać nie trzeba. Firma z Cupertino chętnie wykorzystuje dedykowane karty graficzne Radeon, czy to w komputerach konsumenckich, jak iMac czy MacBook Pro, czy stacjach roboczych pokroju Maca Pro. Procesory czerwonych byłyby jednak czymś świeżym.

W macOS 10.15.4 beta 1, a konkretniej w sterowniku skojarzonym z API Metal pojawiły się wpisy dotyczące układów Picasso, Renoir i Van Gogh. Spostrzegawczy od razu skojarzą, że są to nazwy kodowe kolejnych generacji APU w mikroarchitekturze Zen.

Oznaczałoby to, że Apple pracuje nad programowym wsparciem tychże czipów, a co za tym idzie chce je wykorzystać w swoich urządzeniach. Innego wyjaśnienia nie widzę.

Szok? Cóż, tylko pozornie. Jak wiadomo, Intel szykuje się do rewolucji na polu oferowanych układów graficznych, a relacje Apple'a z Nvidią, delikatnie mówiąc, do najlepszych nie należą. W takim wypadku, kiedy sporą część sterownika i tak trzeba napisać od nowa, rodzi się świetna okazja do ponownego rozpatrzenia za i przeciw ofert potencjalnych dostawców.

Apple MacBook Pro 16 z dGPU Radeon na pokładzie, fot. Materiały prasowe
Apple MacBook Pro 16 z dGPU Radeon na pokładzie, fot. Materiały prasowe

Układy stosowane przez AMD w APU tylko nieznacznie różnią się od tych, które trafiają na rynek w samodzielnej formie. Apple powinien zatem dysponować względnie dostosowanym stosem graficznym. Do tego dochodzi argument ceny, który przy porównywalnych osiągach samych procesorów może być tutaj kluczowy. I oto mamy efekt.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)