Backup danych – czym jest i dlaczego może mieć kluczowe znaczenie w firmie?

Backup danych – czym jest i dlaczego może mieć kluczowe znaczenie w firmie?

Dysk twardy
Dysk twardy
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Oskar Ziomek
20.10.2023 23:06, aktualizacja: 21.10.2023 11:51

Backup danych to kopia zapasowa plików. Chociaż tworzenie duplikatów dokumentów dla bezpieczeństwa jest podstawą nawet w prywatnym komputerze, w firmie backup może mieć szczególnie duże znaczenie. Zapasowa kopia danych przyda się bowiem w obliczu ewentualnych ataków ransomware, które w przypadku przedsiębiorstw są codziennością.

Przez typowy backup danych co do zasady można rozumieć dodatkową kopię tych samych plików przechowywaną choćby na innym dysku tego samego komputera. Nie jest to jednak rozwiązanie szczególnie bezpieczne z wielu przyczyn.

Co prawda zabezpieczamy się w ten sposób na wypadek awarii jednego z dysków, ale pliki nie są bardziej uodpornione na ataki cyberprzestępców czy nawet warunki fizyczne – jeśli na komputer wyleje się szklanka wody i spowoduje zwarcie, plików może nie udać się odzyskać z obydwu dysków. Chcąc poprawnie podejść do zagadnienia kopii zapasowej, warto więc przemyśleć kilka aspektów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli robić backup danych, to mądrze

Po pierwsze trzeba sobie uzmysłowić, co jest celem kopii zapasowej – a jest to ochrona danych w przypadku nieoczekiwanej awarii, uszkodzenia plików lub fizycznego zniszczenia sprzętu. Co do zasady rozsądne jest więc przechowywanie kopii zapasowej nie tylko na innym urządzeniu, ale również w innym miejscu w biurze. Jeśli zewnętrzny dysk z kopią zapasową danych leży w szufladzie obok komputera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku ludzkiego błędu i przewrócenia się na przykład mebla lub – sięgając wyobraźnią dalej – w razie pożaru, obydwa urządzenia zostaną zniszczone.

Na niewielką skalę wystarczające może być więc wyniesienie dysku zewnętrznego lub NAS-a z kopią zapasową do innego pomieszczenia. Jeśli mówimy o większej skali i ilości danych, które trzeba zarchiwizować, warto rozważyć wykupienie miejsca w chmurze lub stworzenie rozwiązania hybrydowego – lokalnie zapisane pliki będą szybciej dostępne w sieci, z kolei kolejna kopia zapasowa w chmurze pozwoli uniezależnić się od fizycznych uszkodzeń w danym biurze.

Niezależnie od formy wykonania backupu danych, jest to niezbędny element bezpieczeństwa w każdej firmie. Trudno wyobrazić sobie bowiem całkowity brak dostępu do dokumentów, korespondencji z klientami czy faktur w przypadku awarii urządzenia lub ataku ransomware. To realne zagrożenie, które od wielu miesięcy tylko rośnie na sile.

Atakujący celowo infekują komputery w przedsiębiorstwach i oczekują pieniężnej zapłaty za możliwość odszyfrowania plików. Istotą tego ataku jest właśnie nadzieja, że w danym przedsiębiorstwie nie zadbano o backup danych. Jeśli kopia zapasowa istnieje – teoretycznie problem w ogóle się nie pojawia i żądania atakujących można po prostu zignorować, a pliki odzyskać z innych dysków.

Klucz to automatyzacja

Tworząc kopię zapasową danych, należy również zadbać o automatyzację tego procesu. Trudno wymagać od pracowników ręcznego tworzenia kopii zapasowej plików, które edytowane są codziennie lub nawet kilka razy na dzień – to nie tylko czasochłonne, ale i ryzykowne z uwagi na możliwe pomyłki.

Na rynku istnieje na szczęście oprogramowanie, które pomaga zadbać o ten proces. Automatykę można również wprowadzić w przypadku przesyłania danych na NAS lub serwer w chmurze, a nawet pomiędzy tymi urządzeniami. Dzięki wprowadzeniu automatyzacji kopii zapasowej nie trzeba się martwić, czy dane są bezpieczne – można po prostu z góry założyć, że tak jest.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)