Build 2019: nowości w Edge z Chromium. Na liście kolekcje i narzędzia prywatności

Microsoft informuje o nowościach, które trafią do Edge'a z Chromium
Microsoft informuje o nowościach, które trafią do Edge'a z Chromium
Oskar Ziomek

06.05.2019 18:22, aktual.: 07.05.2019 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwa konferencja Build 2019, podczas której Microsoft dzieli się swoimi planami związanymi przede wszystkim z rozwojem oprogramowania. Spotkanie jest cenne przede wszystkim z punktu widzenia deweloperów, ale wiele mogą się także dowiedzieć sami użytkownicy, którzy są zainteresowani rozwojem aplikacji znanych choćby z systemu Windows 10. Wśród zapowiedzianych nowości nie zabrakło informacji o przeglądarce Edge z silnikiem Chromium.

Na szczegóły zwraca uwagę serwis VentureBeat, wskazując przede wszystkim na potwierdzenie implementacji trybu IE oraz wprowadzenie tak zwanych kolekcji oraz narzędzi prywatności. Tryb IE nie powinien być zaskoczeniem. Chodzi bowiem o możliwość uruchamiania stron w trybie zgodności z przeglądarką Internet Explorer, o czym pisaliśmy w odrębnej publikacji jeszcze w ubiegłym miesiącu.

Kolekcje w Edge'u

Ciekawie zapowiadają się natomiast wspomniane kolekcje oraz narzędzia prywatności. W pierwszym przypadku chodzi o funkcję wykorzystującą sztuczną inteligencję, która będzie na bieżąco tworzyć zestawy przydatnych informacji na bazie odwiedzanych przez użytkownika stron.

Celem jest stworzenie narzędzia, które pozwoli w prosty sposób gromadzić, organizować, a później także przesyłać dalej ciekawe informacje z sieci. Co interesujące, funkcja ma współpracować z Wordem i Excelem i oferować opcję inteligentnego eksportu. Szczegóły działania nie są jeszcze znane. Całość jest na wczesnym etapie rozwoju i trafi do testów dopiero w drugiej połowie bieżącego roku, choć pierwszą prezentację mogliśmy zobaczyć już pierwszego dnia podczas konferencji Build 2019.

Kolekcje pojawiają się w Edge'u w formie wysuwanego panelu. Użytkownik może w łatwy sposób przeciągać treść ze stron na panel, by zapisać fragmenty stron na przyszłość. Z tego miejsca możliwe jest także udostępnienie materiału znajomym lub wyeksportowanie go do Worda czy Excela. Utworzone pliki są czytelne, a formatowanie nie wymaga poprawek, jak w przypadku większości przeglądarek i trybu drukowania.

Narzędzia na straży prywatności

Inna istotna nowość, która trafi do Edge'a to narzędzia prywatności. W praktyce chodzi o panel zarządzania szeroko rozumianą prywatnością podczas przeglądania internetu. Użytkownicy Edge'a będą mogli wybrać jeden z trzech gotowych trybów pracy: nieograniczony, zrównoważony i surowy. Ustawienia będą miały wpływ na możliwy stopień śledzenia użytkownika przez firmy trzecie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)