Chcesz wpłacić pieniądze? Niedługo zyskasz nową opcję

Blik pracuje nad nową opcją we wpłatomatach
Blik pracuje nad nową opcją we wpłatomatach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ANNA Stankiewicz
Oskar Ziomek

02.07.2024 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blik już wkrótce pozwoli klientom dowolnego banku wpłacać pieniądze w dowolnych wpłatomacie - wynika z zapowiedzi operatora systemu, Polskiego Standardu Płatności. W efekcie Blik dostępny w smartfonach klientów używających aplikacji banków zyskałby tzw. pełną interoperacyjność.

Jak podaje serwis cashless, obecnie Blik pozwala już na realizowanie wpłat przy wpłatomatach wiodących banków w Polsce, ale najczęściej jest to możliwe tylko w maszynach należących do tzw. sieci własnych. Zapowiadana interoperacyjność miałaby znieść to ograniczenie i pozwolić zainteresowanym wpłacać pieniądze po uwierzytelnieniu Blikiem w dowolnej maszynie na dowolne konto.

Szczegóły realizacji, w tym termin, nie są na razie znane - podaje cashless. Zwraca jednak uwagę, że już teraz informacje o potencjalnej realizacji wpłat Blikiem w maszynach "obcych" są opisywane w regulaminie PKO BP, który pod tym kątem był aktualizowany jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Jak widać, na samo wdrożenie nowej opcji trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwaga na oszustwa "na Blika"

W kontekście Blika nieustannie należy uważać na możliwe wyłudzenia, które swój początek mają najczęściej w mediach społecznościowych. Atak zaczyna się od przejęcia konta - na przykład na Facebooku - i wykorzystywania go do kontaktu ze znajomymi danej osoby. Pod przeróżnymi pretekstami atakujący (podszywający się pod znajomego) deklaruje wówczas, że potrzebuje pilnego wsparcia finansowego. Oczekuje przelewu na stosunkowo niedużą kwotę właśnie za pośrednictwem Blika.

Eksperci bezpieczeństwa i same banki przy każdej okazji przypominają, by zachować czujność i nie przelewać w ten sposób pieniędzy znajomym bez dodatkowej weryfikacji. Sam kod Blik należy natomiast traktować z podobną powagą jak numery karty płatniczej, login czy hasło i nie udostępniać go osobom trzecim. Może to po prostu prowadzić do utraty środków z konta, jeśli padniemy ofiarami sprytnego wyłudzenia.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)