Google Chrome ochroni twoją historię – zignoruje strony chcące ją modyfikować

Strona główna Aktualności
Google Chrome wkrótce ochroni przed stronami ingerującymi w historię (depositphotos)
Google Chrome wkrótce ochroni przed stronami ingerującymi w historię (depositphotos)

O autorze

Podczas przeglądania internetu można się natknąć na rożnego rodzaju zagrożenia i praktyki, które mają spowodować, że użytkownik na dłużej zainteresuje się daną treścią. W tym przypadku nie chodzi tylko o reklamy, czy niegdyś trudne w opanowaniu automatyczne przekierowania na szereg innych stron z rzędu. Do takich zagrożeń należy także zaliczyć próbę manipulacji historią, z czym związane zabezpieczenia prawdopodobnie już niedługo trafią do przeglądarki Google Chrome.

Na prace w tym zakresie zwraca uwagę serwis 9to5Google. W repozytorium z kodem Chrome Gerrit znaleziono bowiem commity związane z implementacją wspomnianych zabezpieczeń. Mowa o sytuacjach, w których użytkownik chce opuścić przeglądaną stronę przyciskiem wstecz, jednak po jego kliknięciu, nawet wielokrotnym, trafia na szereg innych stron, których wcześniej nie odwiedzał.

Takie próby przekierowania Google określa mianem manipulacji historią i wszystko wskazuje na to, że już niedługo będzie je skutecznie blokować. Z udostępnionych informacji dowiadujemy się, że docelowo po kliknięciu przycisku wstecz lub wprzód, przeglądarka będzie w stanie pominąć te elementy historii, które miały do niej trafić bez wiedzy i woli użytkownika. Z perspektywy internauty chodzi więc po prostu o pominięcie „przekierowań” i skierowanie użytkownika rzeczywiście na tę stronę, którą oglądał przed chwilą i do której chce wrócić.

Jak zwraca uwagę 9to5Google, nim funkcja trafi do stabilnej wersji Chrome'a upłynie jeszcze trochę czasu. Najpierw należy spodziewać się implementacji w ramach testowej edycji Canary, gdzie na początku nowa funkcjonalność będzie można aktywować za pomocą flagi o dość długiej nazwie: #enable-skip-redirecting-entries-on-back-forward-ui.

Implementacja zabezpieczenia przed ingerencją w historię to kolejny krok na drodze do stworzenia kompleksowych blokad przed nagannymi praktykami w sieci. Warto przypomnieć, że niedawno do Chrome'a trafiły kolejne nowości w zakresie blokowania najbardziej uciążliwych reklam.

© dobreprogramy
s