Google Chrome otrzyma nową funkcję bezpieczeństwa – zablokuje niebezpieczne pobierania

Google Chrome otrzyma nową funkcję bezpieczeństwa – zablokuje niebezpieczne pobierania

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
07.02.2020 22:40

Google zapowiedział, że wkrótce do przeglądarki Chrome trafi nowa funkcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa. Mianowicie blokowane będą pobierania uznane za niebezpieczne.

Pod tym dość górnolotnym hasłem kryje się tak naprawdę prosty mechanizm. Google za niebezpieczne pobierania uznaje takie pobierania, które odbywają się poprzez protokół HTTP z poziomu witryny wykorzystującej HTTPS. Tak więc chodzi tu o strony z treścią mieszaną, które to jednak same w sobie blokowane są już od Chrome 79.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły są właśnie pobierania, jako że dotychczas po prostu nie uwzględniano ich w audycie bezpieczeństwa. Ale to się ma zmienić.

Jak zapowiedziano, Chrome 81 w przypadku chęci pobrania multimediów, plików tekstowych lub archiwów poprzez nieszyfrowane połączenie wyświetli ostrzeżenie, a Chrome 82 rozszerzy tę listę o pliki wykonywalne. Z kolei Chrome 83 takie próby pobierania od razu zablokuje.

Dotyczy to zarówno wersji na komputery, jak i urządzenia mobilne. Z tym że smartfony zaliczą drobne opóźnienie i kolejne porcje funkcji trafią na nie o jedno wydanie później niż na pecety.

– Niebezpieczne pobierania stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników – komentuje Joe DeBlasio, członek zespołu ds. bezpieczeństwa Chrome, cytowany w notce prasowej. – Na przykład mogą zostać podmienione na szkodliwe oprogramowanie, a cyberprzestępcy zyskają możliwość odczytania wrażliwych danych – uświadamia.

Tak więc blokada pobierania przez HTTP ma być kolejną przeszkodą dla czających się na użytkowników Chrome'a złodziei. A na ile skuteczną, to już wyjdzie w praniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)