Ciężarówka Tesli na publicznych drogach. Długa trasa pokonana tylko na prądzie

Ciężarówka Tesli na publicznych drogach. Długa trasa pokonana tylko na prądzie

27.08.2018 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec zeszłego roku Tesla zaprezentowała swoją pierwszą elektryczną ciężarówkę, która, jak można było się spodziewać, wzbudziła ogromne zainteresowanie w całej branży. Tesla Semi doczekała się nawet pierwszej poważnej konkurencji. Natomiast Elon Musk pochwalił się, że jego ciężarówka przechodzi już testy na drogach publicznych, jeżdżąc po całym kraju.

Według Elona Muska produkcyjna wersja ciężarówki będzie dysponowała lepszymi osiągami niż podane podczas pierwszej prezentacji. Ma ona na jednym ładowaniu przejechać 600 mil (prawie 966 km). To bardzo dobry wynik, jak na ciężarówkę elektryczną. Powinien on wzbudzić większe zainteresowanie ciężarówką w firmach zajmujących się transportem. Przy odpowiednio ustawionych stacjach ładowania, kierowca mógłby na jednym zasięgu robić dzienną trasę, ładując ciężarówkę nocą.

Obraz

Nie wszyscy są jednak nastawieni równie entuzjastycznie. Według Martina Daum, członka zarządu Daimler AG, wyniki podawane przez Elona Muska przeciwstawiają się prawom fizyki. Daum dodał, że jeśli faktycznie ciężarówka Tesli zapewni obiecywany zasięg, to jego firma kupi dwie ciężarówki – pierwszą do rozebrania i drugą do przetestowania.

Faktyczny zasięg Tesli Semi, z pełnym ładunkiem, poznamy najpewniej w 2019 roku, kiedy to ma rozpocząć się produkcja pierwszych egzemplarzy skierowanych dla klientów. Zanim to jednak nastąpi, Elon Musk na swoim Twitterze pochwalił się kolejnym osiągnięciem elektrycznej ciężarówki.

[twitter=https://twitter.com/elonmusk/status/1033260379147620352]Tesla Semi coraz częściej pojawia się na publicznych drogach w USA. Nie są to tylko testy bez ładunków. Ciężarówka wykonuje kursy, w których przewozi towar pomiędzy dwoma punktami, robiąc identyczne trasy jak ciężarówki z silnikami spalinowymi. Najczęściej Semi można spotkać w stanie Kalifornia, w której znajduje się siedziba producenta. Jednak ostatnio ciężarówka pojawiła się w J.B. Hunt w Arkansas, prawie 3000 kilometrów od domu.

Elon Musk skomentował wspomniane wydarzenie. Ciężarówka pokonała długą trasę samotnie, bez dodatkowej obstawy. Podczas trasy korzystała z punktów szybkiego ładowania Tesla Supercharger, które rozsiane są na po całym kraju. Musk nie wspomniał jednak, ile czasu zajmowało tankowanie ciężarówki, jak i nie dowiedzieliśmy się, ile wynosił średni zasięg na pełnych akumulatorach. Mimo braku dokładniejszych danych, można stwierdzić, że Semi faktycznie potrafi pokonać dłuższą drogę, korzystając z energii zgromadzonej w akumulatorach. Warto jednak zauważyć, że trasa musi być tak rozplanowana, aby po drodze pojawiały się stacje ładowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)