CorelDRAW 2017: wyjdź poza wektory, szkicuj ze sztuczną inteligencją

CorelDRAW 2017: wyjdź poza wektory, szkicuj ze sztuczną inteligencją

14.04.2017 13:30, aktual.: 14.04.2017 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobrze znany pakiet CorelDRAW Graphics Suite doczekał się nowego wydania. Znamiennym jest, że porzucona została nazwa z „X” i tym razem dostaliśmy po prostu pakiet CorelDRAW Graphics Suite 2017. Jest to też zwiastun nowego cyklu wydawniczego, nieco krótszego, więc zapewne uboższego w rewolucyjne nowości. 16-dniową wersję próbną pakietu znajdziecie w naszej bazie programów.

CorelDRAW w wersji 2017 jest przedstawiany jako pierwsze w branży narzędzie do grafik wektorowych, wykorzystujące możliwości sztucznej inteligencji. Chodzi tu o nowe narzędzie LiveSketch, wykorzystujące sieć neuronową do przekształcania odręcznych szkiców w grafiki wektorowe. Projektant może rysować tak, jak ma to w naturze, także pociągając wiele razy po tej samej linii i zaokrąglając lub wyostrzając kąty między liniami. Podobne rozwiązania znajdziemy w niektórych programach do robienia notatek (OneNote) czy szkicowania, ale Corel wprowadził rozpoznawanie pociągnięć kursora na zupełnie nowy poziom.

Obraz

New LiveSketch in CorelDRAW Graphics Suite 2017!

CorelDRAW 2017 dostał również przeprojektowany interfejs ustawień rysika, który umożliwia precyzyjne dostosowanie do własnych potrzeb róznych parametrów tabletów Wacoma i rysików dołączanych do urządzeń, w szczególności Microsoft Surface. By sterować narzędziami można wykorzystywać nachylenie do poziomu i kąt obrotu rysika, jeśli te parametry są przekazywane przez sprzęt.

Obraz

CorelDRAW Graphics Suite 2017 to także możliwości Creators Update dla Windowsa 10. Program świetnie poradzi sobie na różnego typu ekranach dotykowych, obsłuży rysiki, tablety graficzne i pokrętło Surface Dial. Co ważne, nie powinno być też problemów z ekranami o bardzo dużej rozdzielczości. Program daje możliwość skalowania interfejsu użytkownika, niezależnie od ustawień systemowych. Można też wybrać ciemną lub jasną skórkę i zmieniać wygląd palet – na przykład dopasować je do obsługi dotykiem. Co więcej, przygotowaną wcześniej przestrzeń roboczą można zaimportować do nowej wersji programu CorelDRAW i Corel PHOTO-PAINT z wydań X8, X7 i X6.

Obraz

Już po naniesieniu na obraz roboczy pierwszej krzywej zobaczymy nowe oznaczenia węzłów i uchwytów. Każdy typ węzła ma teraz inne oznaczenia, dzięki czemu można łatwo rozpoznać (bez klikania w każdy z nich, by przyjrzeć się jej parametrom) węzły ostre, gładkie i symetryczne. Podglądy krzywych są w nowej wersji programu wyraźniejsze, podobnie jak widok suwaków przeznaczonych do manipulowania przezroczystością i wypełnieniem obiektu. Wszystko można oczywiście dostosować w ustawieniach, wybierając własne kształty i kolory uchwytów. Przy manipulacjach kształtami można też wygodnie ukryć pewne obiekty, które nie są akurat potrzebne (bez przechodzenia do listy warstw).

Obraz

W pakiecie CorelDRAW Graphics Suite znajdują się programy: CorelDRAW 2017 do tworzenia ilustracji wektorowych i układów stron, Corel PHOTO-PAINT® 2017 do edycji zdjęć, Corel Font Manager 2017 do zarządzania fontami, Corel PowerTRACE 2017 do trasowania map bitowych do postaci wektorowej, Corel CONNECT 2017 dający dostęp do materiałów cyfrowych, Corel Website Creator do projektowania witryn internetowych, Corel CAPTURE 2017 do przechwytywania zrzutów ekranu oraz PhotoZoom Pro 4 – dodatek umożliwiający eksportowanie i powiększanie cyfrowych zdjęć z programu Corel PHOTO-PAINT. To oczywiście nie koniec, bo można skorzystać z licznych rozszerzeń, dostępnych w sklepie. Wiele praktycznych dodatków do programów Corela jest dostępnych w sklepie, a przejrzeć je można z pomocą nowego menu „Uruchom”. Warto zwrócić uwagę między innymi na dodatek rozmieszczający dowolne kształty na krzywej albo świetny Pointylizer, pozwalający zamienić grafikę na kolorowe kształty (idealne do wycinania rastrów z folii, na przykład do nadruków na materiał).

Obraz

Wspomnieć należy także o ogromne kolekcji materiałów do nauki oraz materiałów do wykorzystania w swoich projektach (10 000 oraz obrazów cyfrowych, 2000 zdjęć, 1000 fontów, 350 szablonów, 2000 szablonów na pojazdy, 500 interaktywnych ramek, 600 wypełnień). Powodem do aktualizacji może być też obsługa najnowszych wersji formatów używanych w branży, w tym AI i PSD.

Co ciekawe, pakiet Corela można kupić na kilka sposobów, dostępna jest bowiem zarówno licencja stała (także różne warianty zbiorowe dla firm i edukacji), jak i roczny abonament z dostępem do wszystkich aktualizacji. Pakiet CorelDRAW Graphics Suite 2017 został przetłumaczony na polski. Cena pełnej wersji wynosi 2699 zł brutto. Zarejestrowani użytkownicy dowolnej wcześniejszej wersji pakietu CorelDRAW Graphics Suite mogą kupić uaktualnienie w cenie 1499 zł (nie dotyczy wersji NFR, OEM i akademickiej). Klienci posiadający CorelDRAW Graphics Suite X8 mogą skorzystać ze specjalnej ceny uaktualnienia, dokonując zakupu bezpośrednio z poziomu produktu. Subskrypcja jest dostępna w cenie 999 zł brutto za rok. Program uaktualnień jest dostępny w cenie 495 zł (brutto) za rok.

Warto zwrócić uwagę na wymagania programów z pakietu. Potrzebny będzie system Windows 7 lub nowszy (32- lub 64-bitowy) z najnowszymi poprawkami i jedynie 2 GB RAM-u. Podczas premiery dowiedzieliśmy się, że w najnowszym CorelDRAW da się pracować nawet na 512 MB pamięci operacyjnej.

Firma zapowiedziała także, że latem ukaże się CorelDRAW Technical Suite 2017, przeznaczony do tworzenia dokumentacji technicznej.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)