Cybergang Fin7 wciąż atakuje. Aresztowanie przywódców nie pomogło

Cybergang Fin7 wciąż atakuje. Aresztowanie przywódców nie pomogło08.05.2019 17:42
Kaspersky ostrzega przed działaniami ugrupowania Fin7
Kaspersky ostrzega przed działaniami ugrupowania Fin7

Ugrupowanie cyberprzestępcze Fin7 ponownie atakuje z użyciem szkodliwego oprogramowania. Jak informują badacze z Kaspersky Lab, chociaż w ubiegłym roku aresztowano kilka osób podejrzewanych o kierowanie opisywanym gangiem, w praktyce grupa nie rozpadła się.

Najnowsze obserwacje sugerują, że jej działacze nadal są aktywni, na co dowodem mają być kolejne ataki z wykorzystaniem oprogramowania Griffon. Jak wynika z analizy, grupa Fin7 stoi najpewniej za szeregiem ataków obserwowanych od około czterech lat, które wycelowane są w amerykańskie sklepy, sektor restauracyjny oraz turystyczno-hotelarski.

Schemat działania oprogramowania Griffon, źródło: Kaspersky Lab.
Schemat działania oprogramowania Griffon, źródło: Kaspersky Lab.

Zastosowane techniki wskazują na ścisłe powiązanie z innym ugrupowaniem, Carbanak, którego działania koncentrowały się na bankach. Członkowie z Fin7 atakują tymczasem przede wszystkim firmy, a straty są liczone w milionach dolarów.

Chociaż w ubiegłym roku aresztowano osoby odpowiedzialne za kierowanie opisywaną grupą, okazuje się, że jej członkowie dalej są aktywni. Z badań wynika, iż w 2018 roku grupa Fin7 stanęła za kampaniami phishingowymi, rozsyłając do swoich ofiar wiadomości e-mail ze szkodliwym oprogramowaniem. Według szacunków Kaspersky Lab, do 2018 roku w ten sposób zaatakowano ponad 130 firm.

Fin7 to w praktyce więcej przestępców

W praktyce pod nazwą Fin7 ukrywa się kilka mniejszych grup przestępców. Badacze zwracają bowiem uwagę na wspólną infrastrukturę, taktykę i techniki wykorzystywane w pozornie niepowiązanych ze sobą przypadkach. Wszystko wskazuje na to, że Fin7 można więc powiązać także z botnetem AveMaria oraz grupami CobaltGoblin/EmpireMonkey. Są one podejrzewane o napady na banki w Europie i Ameryce Środkowej.

To jednak nie wszystko. Jak informuje Kaspersky Lab, członkowie Fin7 utworzyli także fikcyjną firmę, rzekomo związaną z cyberbezpieczeństwem, której biura były rozlokowane w Rosji. Firma służyła do rekrutacji badaczy luk bezpieczeństwa i twórców programów, którzy nie byli świadomi, iż przyczyniają się do sukcesu działalności przestępczej.

Największe cele ataków botnetu AveMaria, źródło: Kaspersky Lab.
Największe cele ataków botnetu AveMaria, źródło: Kaspersky Lab.

- Współczesne cyberzagrożenia można porównać do mitologicznego stworzenia Hydry lernejskiej – gdy jedna z jej głów zostanie odcięta, wyrastają dwie nowe – tłumaczy Jurij Namiestnikow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z Kaspersky Lab. - Dlatego najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed takimi cyberugrupowaniami jest wykorzystywanie zaawansowanej, wielopoziomowej ochrony...

Jak zwykle w takich sytuacjach, badacze sugerują więc instalować wszystkie poprawki do oprogramowania bez zbędnej zwłoki po ich udostępnieniu oraz przeprowadzać regularną analizę bezpieczeństwa w sieciach, systemach oraz urządzeniach.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)