Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Licznik Blogowy 2017 — niezbędnik blogera (Chrome/Opera/Firefox)

Nadeszła ta chwila. Po wielu latach oficjalnie światło dziennie ujrzała finalna wersja Licznika Blogowego. Dodatku do przeglądarki www, który pozwala na zbieranie danych o każdym blogu na portalu (nawet bez logowania!) i przedstawieniu statystyk w formie tekstowej i graficznej.

Historia

Historia Licznika Blogowego sięga roku 2014. Wówczas to na początku roku powstaje dodatek do Chrome, który zbiera dane odnośnie wyświetleń wszystkich wpisów blogowych zalogowanej osoby. W przeciągu najbliższych miesięcy wtyczka otrzymuje możliwość instalacji na przeglądarkach Firefox i Opera, a także tworzenie wykresów na podstawie zebranych danych.

Niestety w przeciągu lat portal przeszedł na https, a możliwość instalacji wtyczek spoza marketu stała się utrudniona lub nawet niemożliwa na wspieranych przeglądarkach.
W ostatnim czasie otrzymałem sporo zapytań odnośnie reaktywacji wtyczki i przyszedł ten czas, aby zaprezentować finalną wersję.

Licznik Blogowy

Licznik Blogowy przeznaczony jest do analizy blogów na portalu dobreprogramy.pl Wtyczka pozwoli na bardzo szczegółową analizę statystyk każdego bloga. Dodatek na żądanie pobierze wszystkie wpisy aktualnie wyświetlanego bloga i przedstawi wykresy oraz tekstowe statystyki związane z prowadzonym blogiem. Licznik Blogowy zbiera dane odnośnie liczby wpisów, wyświetleń i komentarzy.

Licznik Blogowy dodaje przycisk nad avatarem, który znajduje się na stronie domowej autora bloga. Wtyczka działa dla każdego bloga, nie trzeba być zalogowanym. Jeśli jednak jesteś zalogowany, wówczas Licznik Blogowy przedstawi jeszcze więcej statystyk po wejściu na Twojego bloga.

Wtyczka dynamicznie zbiera statystyki z bloga na żądanie użytkownika. Po zakończeniu obliczeń z prawej strony wyświetlone zostaną wszystkie wpisy użytkownika. Posiadają one pełny tytuł, datę, liczbę wyświetleń (tylko zalogowani) i komentarzy. Po kliknięciu na tytuł przejdziemy do wpisu. Na samej górze pokazane są podstawowe statystyki odnośnie bloga.

Stworzoną przez aplikację listę można posortować względem:

 • liczby wyświetleń (tylko dla zalogowanego autor bloga)
 • liczby komentarzy
 • daty publikacji
 • adnotacji moderacji (tylko dla zalogowanego autor bloga)

Dodatkowo, klikając na przycisk pokaż wykresy uruchomimy opcję do generowania wykresów. Tutaj otrzymamy szczegółowe wykresy bazujące na danych zebranych z bloga:

 • liczba wpisów na głównej (tylko dla zalogowanego autor bloga)
 • liczba wpisów - rocznie
 • liczba wpisów - miesięcznie
 • liczba wpisów - dzień tygodnia
 • liczba wpisów - godzinowo
 • średnia liczba komentarzy na wpis rocznie
 • liczba komentarzy - rocznie
 • liczba komentarzy - miesięcznie
 • liczba komentarzy - dzień tygodnia
 • top 10 komentujących wg Like'ów
 • top 10 komentujących wg liczby komentarzy
 • liczba komentarzy - godzinowo

Wtyczka integruje się całkowicie ze stroną. Menu do sortowania wpisów, a także przyciski i labelki wykorzystują styl bloga. Wykorzystany jest równie wiodący kolor bloga, wybrany przez blogera. Pozwala to na jeszcze lepsze wpasowanie się wtyczki w stylistykę i założenia bloga.

Wtyczka dostępna jest w markecie przeglądarek Chrome, Firefox i Opera:

Licznik Blogowy dobreprogramy - Chrome

Link do marketu

Licznik Blogowy dobreprogramy - Opera

Link do marketu

Licznik Blogowy dobreprogramy - Firefox

Link do marketu

Co nowego pod maską?

Sama wtyczka obecnie pobiera znacznie więcej danych. Po wielu walkach udało się stworzyć moduł, który pobiera wszystkie komentarze pod wpisami blogera z informacją kto skomentował, kiedy i ile dostał lajków (stąd też wzrósł czas pobierania danych i ich ilość). Umożliwiło to stworzenie nowych wykresów i statystyk, o których wcześniej nie było mowy. Znacznie uatrakcyjniło to wtyczkę i jej możliwości. Takie statystyki jak Top komentatorzy naszych wpisów czy podział komentarzy na lata/miesiące/dni tygodnia/pory dnia mówią sporo o zainteresowaniu naszym blogiem i wpisami. Ciekawą nową grafiką jest także wykres średnia liczba komentarzy na wpis rocznie, która powie nam co nieco o komentarzach na przestrzeni lat.

Jak zapewne zauważyliście wtyczka działa nie tylko na blogu zalogowanej osoby, ale wszystkich blogach (nie trzeba być nawet zalogowanym). Wystarczy wejść na dowolnego bloga, aby zebrać statystyki. Oczywiście nie będą one tak bogate, jak przy analizie własnego bloga (brak danych odnośnie wyświetleń, moderacji i wpisów na głównej), ale jest to zapewne ciekawa opcja dla części z was.

Samo pobieranie statystyk również zostało zoptymalizowane i obecnie pobiera mniej danych. Również naprawiono wszelakie błędy jakie pojawiały się w skrajnych przypadkach. Zaktualizowałem także użyte wtyczki i trochę wyczyściłem kod. Można uznać, że jest to niemal nowa wtyczka od strony kodu.

Certyfikacja wtyczki - nie było łatwo

Wtyczki umieszczone są obecnie w oficjalnych marketach przeglądarek. Tu również trzeba było poświęcić sporo czasu i nie tylko czasu. Dostanie się do sklepu Chrome wymagało... uiszczenia opłaty w wysokości $5. Dziwne, w porównaniu do tego, że pozostałe przeglądarki nie wymagają wpłaty. No cóż zapłaciłem, nich będzie. Okazało się, że dzięki temu wszelakie aktualizacje wtyczki są publikowane znacznie szybciej, a proces certyfikacji jest niemal natychmiastowy. Co ma też swoje minusy, gdyż nie ma tu wnikliwego sprawdzania kodu.

Zupełnie inaczej jest w przypadku Firefoxa. Tutaj nie ma opłat, ale certyfikacja przypomina to, z czym spotykamy się przy publikacji aplikacji do marketu mobilnego Google Play. Recenzent nie przepuści do sklepu byle jakiej wtyczki. Analizowany jest kod dodatku i wymagane jest podanie kodu źródłowego wtyczki. Również zbyt lakoniczny opis nie był akceptowalny. Co ciekawe, to właśnie wtyczki do Firefoxa mają najwięcej opcji jeśli chodzi o możliwości prezentacji dodatku dla użytkowa końcowego. W Chrome jest prosto, wręcz prostacko w porównaniu do mnogości opcji publikacji w sklepie Mozilli. Jednakże analiza trwała trochę długo i to przyczyniło się również do opóźnienia w publikacji wpisu, aczkolwiek plus za to, że kod źródłowy jest szczegółowo analizowany.

Opera również ma swój proces weryfikacji. Tutaj proces certyfikacji nie obył się bez modyfikacji kodu i przystosowaniu plików do wymogów, ale całość była szybka, dzięki bardzo dobremu kontaktowi z osobą "opiekującą" się moją wtyczką. Widać było, że kod był analizowany i sprawdzany pod kątem działania i tego jak został napisany. Dobrze wiedzieć, ze wtyczki do Opery są wnikliwie analizowane przed dodaniem ich do ogólnodostępnej bazy dodatków, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Firefoxa. Chociaż może w przypadku Chrome nie jest źle, a jest to bardziej automatyczne, ze względu na większą liczbę zgłoszeń.

Bez przygotowania wcześniejszego, certyfikacja wtyczki możne potrwać nawet kilka dni, jeśli nie zapoznamy się ze szczegółowymi wymaganiami co do weryfikacji po stronie Opery i Firefoxa.

Planuję wrzucić także wtyczkę na Edge. Ogólnie dodatek działa już wyśmienicie, ale MS ma dziwną politykę i przed pierwszą publikacją do marketu wymaga wysłania prośby o aktywacje dostępu do sklepu z wtyczkami. Dziwne. Ogólnie czekam na aktywację i wrzucam Licznik Blogowy na przeglądarkę Edge.

Co dalej?

Wtyczka będzie na pewno dalej rozwijana. Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje odnośnie tego co powinno się jeszcze znaleźć w Liczniku Blogowym to piszcie w komentarzach. Również proszę zgłaszać wszelakie błędy i nieprawidłowości.

Wiemy, że Redakcja pracuje nad nowymi blogami. Zapewne po zmianach bloga, które kiedyś chyba wreszcie nadejdą, trzeba będzie dostosować ją do nowych realiów. Mam nadzieję, że zainteresowanie Licznikiem Blogowym będzie duże i dostanę od was motywację do przeniesienia jej na nowe blogi. Oczywiście nowe blogi to dopiero pieśni przyszłości (HotZlot 2018?), ale warto przypominać o tym na forum publicznym, że my ciągle pamiętamy! :)

Wracając do Licznika Blogowego. Zachęcam wszystkich do testowania finalnej wersji wtyczki i zgłaszania uwag. Miłego! 

oprogramowanie internet programowanie

Komentarze

0 nowych
Dementor   35 #1 16.06.2017 19:00

Jak dla mnie ten Licznik Blogowy. To rewelacja tym bardziej, że lubię takie analizy. Gratuluje pomysłu!

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #2 16.06.2017 19:15

Dzięki :)

januszek   22 #3 16.06.2017 19:18

Bardzo ładnie bangla na Operze :) Super :)

lordjahu   22 #4 16.06.2017 20:08

Jak zawsze @djfoxer dajesz czadu :)

AntyHaker   23 #5 16.06.2017 20:48

Ja osobiście wolę korzystać z DePeszy :)

Meszuge   16 #6 16.06.2017 20:52

Dobra robota. :-)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 16.06.2017 21:16

Świetne! :)

walgav   16 #8 16.06.2017 21:18

Cóż. Dzięki wielkie za pomysł i realizację ;-).

bravo   19 #9 16.06.2017 21:21

No wreszcie nowa wersja!!! Super.
PS. zerknij na PW

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 16.06.2017 21:35

A ja już myślałem, że zapomniałeś o liczniku. Kawał dobrej roboty.

xomo_pl   24 #11 16.06.2017 21:42

Świetne:) fajnie jakby kiedyś było to zaimplementowane w platformie blogów :D

AlbatrosZippa   14 #12 16.06.2017 21:48

Świetna robota :)

camasa   5 #13 16.06.2017 21:50

No to teraz tylko pora zacząć blogować :)

-Łukasz-   12 #14 16.06.2017 22:23

Staram się unikać zbyt wielu dodatków, ale ten zainstalowałem. Dobra robota! :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 16.06.2017 22:26
WODZU   18 #15 16.06.2017 22:50

U mnie wyskoczyło, że dodatek zawiera komponenty spyware!

Taki żarcik ;)

pamix   7 #16 16.06.2017 23:21

Taki DP Analytics. Byłem ciekaw wczoraj, ile średnio wyświetleń ma wpis mojego bloga i liczyłem to na piechotę. Szkoda, że nie mam w domu szklanej kuli. Za chwilę przetestuję.

djfoxer   19 #17 16.06.2017 23:22

@Dementor: Ciesze się. Też uwielbiam wszelakie statystyki i wykresiki :)

djfoxer   19 #18 16.06.2017 23:25

@AntyHaker: Miło, chociaż muszę ją odświeżyć, gdyż za szybko ciastko się dezaktualizuje i nie odświeża listy.

djfoxer   19 #19 16.06.2017 23:28

@camasa: Warto, dp ma sporą grupę użytkowników i świetnie pozycjonuje się w google.

djfoxer   19 #20 16.06.2017 23:31

@WODZU: Mozilla przez tydzień wtyczkę sprawdzała, nie ma szans by coś im umknęło :)

AntyHaker   23 #21 17.06.2017 00:36

@djfoxer: O tak, zgadzam się :) Dość często trzeba się ponownie zalogować żeby działało :x

pamix   7 #22 17.06.2017 00:51

@djfoxer: Okazuje się, że październik to nie najlepszy miesiąc na publikację wpisu oraz że nie lubię poniedziałku. Chciałbym jednocześnie pozdrowić użytkownika, który regularnie komentuje moje wpisy. Pozdrawiam Cię Anonim(niezalogowany).

Tak na poważnie. Świetna robota. Dzięki.

macminik   18 #23 17.06.2017 08:02

Gratuluję pomysłu, wytrwałości i bardzo dziękuję :-)

mordzio   15 #24 17.06.2017 08:51

Przewidujesz wprowadzenie wersji premium dla Topowych Blogerów ?:P

arlid   16 #25 17.06.2017 08:53

Kawał dobrej roboty :) @mordzio i pewnie chcesz abonament do testów? ;p

Saskatchewan   8 #26 17.06.2017 10:18

@djfoxer: Mała uwaga językowa – powinno być: *liczba* wpisów/wyświetleń/komentarzy, bo nie podajesz wyniku jako mało/średnio/dużo, a jako dokładną wartość numeryczną. :)

djfoxer   19 #27 17.06.2017 10:28

@pamix: Hmm, ale to trafna uwaga, warto może niezalogowanych wrzucić na wykresach do jednego worka!

djfoxer   19 #28 17.06.2017 10:29

@mordzio: Tylko dla Ciebie ;) Będziesz wyjątkowy :

Ufolec   13 #29 17.06.2017 10:35

Dobrze wykonana robota! :-) Gratulacje, a i wytrwałości życzę przy rozwijaniu projektu :)

sgj   12 #30 17.06.2017 12:31

@djfoxer: Mozilla przez tydzień wtyczkę sprawdzała, nie ma szans by coś im umknęło :)"

Tydzień oczekiwania w kolejce, bo polskie dodatki sprawdza osoba z Polski, i mam wrażenie że jest to tylko jeden człowiek. W dodatku czepia się kodu pisanego wg tego co udostępnia w przykładach Mozilla.

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2017 12:31
Lelem   9 #31 17.06.2017 16:19

Super sprawa, znacznie zwiększy to komfort korzystania, zaoszczędzi czas, zaspokoi głód wiedzy :) Powodzenia w dalszym rozwoju dodatku!

djfoxer   19 #32 17.06.2017 19:31

@sgj: Akurat ja miałem trochę pod górkę, gdyż wrzucałem do marketu Mozilli plik z Chrome.

sgj   12 #33 17.06.2017 19:50

@djfoxer: W sumie to chyba lepiej i prościej,

Swoją drogą na Firefoksie chyba coś nie działa "pobieram podstawowe dane ze strony - 1"

Edit.
Aha... "Compatible with Firefox 57+"

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2017 19:52
Pablo_Wawa   9 #34 17.06.2017 20:14

Co do technicznej strony działania tej wtyczki, to czy ona "fałszuje" licznik ilości wyświetleń bloga? To znaczy, jeśli przykładowo 100 osób mających tę wtyczkę wejdzie na bloga jakiegoś autora, który ma 100 wpisów, to przez działanie tej wtyczki liczba wyświetleń jego bloga zwiększy się o 10 tys., choć nikt nie przeczytał ani jednego zdania tego bloga (może poza wejściem na tę jedną jego stronę)?

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2017 20:16
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #35 17.06.2017 20:17

Pochwalili wszyscy, chwaliłem i ja. Teraz będę krytykował:)

Ilość wpisów ze względu na dzień jest chyba nieprawidłowa. Ja większość swoich wpisów publikowałem w poniedziałek, a wykresy twierdzą, że we wtorek.

Podobnie jest u blogera bravo - on swojego czasu sporo publikował w niedziele a Twoje wykresy twierdzą, że w poniedziałek

Kolejny przykład to macminik - on z kolei sporo publikował w soboty a Twoje wykresy twierdzą, że w niedzielę. W sumie to nie jest żaden problem jak bug jest:)

djfoxer   19 #36 17.06.2017 20:53

@sgj: Coś dziwnego jest z FF. Po weekendzie dopiero będę mogl spr., chociaż dziwne że 57 dali, ehhhh, strasznie problematyczni sa ci w mozilli.

sgj   12 #37 17.06.2017 20:58

@djfoxer: Mało tego, że dali 57, to na 54 instaluje się jakby był zgodny bez żadnych ostrzeżeń.

djfoxer   19 #38 17.06.2017 21:00

@sgj: No to coś skopali. Dzięki za info.

djfoxer   19 #39 17.06.2017 21:01

@Pablo_Wawa: Niestety, ale jest jak mówisz. Zliczanie wyświetleń na blogu jest dość ułomne obecnie i nic z tym nie można zrobić.

djfoxer   19 #40 17.06.2017 21:04

@Shaki81: Dzięki za zgłoszenie buga. Po weekendzie będę to naprawiał. Pewnie źle dni gdzieś przypisuję :)

Pablo_Wawa   9 #41 17.06.2017 21:13

@djfoxer: to nie Twoja wina, ale jeśli masz dobre kontakty z Redakcją DP to może uda Ci się "wywalczyć" dostęp do API lub jakąś inną metodę na pobieranie strony z wpisem blogowym bez "przekręcenia" licznika wyświetleń?

Hint: komentarze są chyba pobierane i wyświetlane osobno (AJAX?), więc może dasz radę "wyłuskać" jak wygląda takie zapytanie i nie będziesz pobierał wpisu, a tylko same komentarze (bez ruszana licznika)?
PS. Tak jest przy artykułach (newsach), ale chyba nie na blogu. :(
PPS. A może poprzez RSS się da?

Autor edytował komentarz w dniu: 17.06.2017 21:24
djfoxer   19 #42 18.06.2017 00:31

@Pablo_Wawa: Na blogu nie ma innej opcji niż obecna (z nabijaniem licznika), aby pobrać wpis i komentarze osoby innej niż zalogowana. Coś może się zmienić dopiero z nowymi blogami. Na ten czas nie ma co się przejmować tym niuansem.

pamix   7 #43 18.06.2017 10:30

@Shaki81: Coś faktycznie jest na rzeczy, bo swego czasu publikowałem wpisy tylko w poniedziałek

djfoxer   19 #44 18.06.2017 10:46

@pamix: Spoko, to będzie szybki fix, tylko z urlopu wrócę ;)

Szuri21   17 #45 18.06.2017 13:47

Dzięki foxer, z pewnością się przyda!

gadatos   3 #46 18.06.2017 15:00

Gratuluję pomysłu, ciekawy dodatek dla blogujących na dp.

wojtekadams   19 #47 20.06.2017 10:09

łeee u mnie nie działa.

djfoxer   19 #48 20.06.2017 10:39

@wojtekadams: Bo masz Firefoxa (który mocno sssie), na dniach powinna przejść certyfikacja zaktualizowanej wtyczki pod FF. Na ten czas polecam zainstalowanie mniej problematycznej przeglądarki :)

wojtekadams   19 #49 20.06.2017 10:44

@djfoxer: to jest mniej problematyczna przegladarka :P

djfoxer   19 #50 20.06.2017 11:00

@wojtekadams: Od strony certyfikacji Mozilla jest strasznie problematyczna :P a i szybkość certyfikacji pozostawia wiele do życzenia (btw, niestety, ale FF ma najwolniejszy silnik JS, nawet wolniejszy niż Edge!).

wojtekadams   19 #51 20.06.2017 11:09

@djfoxer: życie, ale przynajmniej można przywrócić mu klasyczny wygląd. Kto widział mieć karty nad paskiem adresu! Zawsze były pod!

djfoxer   19 #52 20.06.2017 11:45

@wojtekadams: I lampy naftowe kiedyś lepiej świeciły :P

camasa   5 #53 23.06.2017 16:35

@djfoxer: może niedługo zacznę blogować :D

djfoxer   19 #54 27.06.2017 17:30

@sgj @Shaki81 @wojtekadams @pamix @Saskatchewan
Wrzuciłem nową wersję wtyczki, główne zmiany:
- działa już poprawnie na Firefoxie
- poprawka w przeliczaniu dni tygodnia
- poprawiono ikonę dodatku na Firefoxie
- poprawka językowa ("liczba")

Kolejne zmiany wkrótce :)

-Łukasz-   12 #55 27.06.2017 19:18

@djfoxer: To jest wersja 1.4? Jeżeli tak, to mam małą uwagę. Podesłałem na PW :-)

Autor edytował komentarz w dniu: 27.06.2017 19:22
sgj   12 #56 27.06.2017 20:22

@djfoxer: Jest jeszcze jakiś cyrk po stronie mozilli, nie widzi aktualizacji, zostaje tylko wejście na stronę i ponowna instalacja.

Edit. Dobra, nie widzi aktualizacji bo nadal jest "Compatible with Firefox 57+"
Wszystkie dodatki nowego typu mają tak oznaczoną zgodność. Wychodzi na to, że nowe dodatki wejdą oficjalnie w tej wersji gdy stare przestaną działać.

Autor edytował komentarz w dniu: 27.06.2017 20:27
wojtekadams   19 #57 27.06.2017 21:52

@djfoxer: łeee tak późno? nie jestem już zainteresowany :P z Tobą jak z M$ zawsze trzeba czekać na wersje second edition

djfoxer   19 #58 27.06.2017 23:39

@-Łukasz-: Zapraszam na prv :)

djfoxer   19 #59 27.06.2017 23:40

@sgj: Ciężko coś mi powiedzieć, mam FF 54 i tam aktualizacja normalnie przyszła i normalnie też się instaluje.

djfoxer   19 #60 27.06.2017 23:41

@wojtekadams: Nieeee noooo, takiemu nie dogodzisz :P a bo napiszę ifa i Twój profil nie będzie obsługiwany :)

wojtekadams   19 #61 27.06.2017 23:49

@djfoxer: ale który ? ;)

wojtekadams   19 #63 28.06.2017 00:08

@djfoxer: czy aż tak jestem brzydki :P? (cios poniżej pasa)