DVB-T2 w 2022 roku. W ponad 2 mln domów braknie telewizji

DVB‑T2 w 2022 roku. W ponad 2 mln domów braknie telewizji

Od 2022 roku będzie obowiązywać DVB-T2
Od 2022 roku będzie obowiązywać DVB-T2
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Oskar Ziomek
25.12.2021 10:05

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T2 wyprze obecną DVB-T w pierwszej połowie 2022 roku. Na tę zmianę trzeba się przygotować - telewizory bez odpowiedniego tunera nie odbiorą sygnału. Niewłaściwy sprzęt stoi w 2 mln polskich domów.

Telewizja DVB-T2 w pierwszej połowie 2022 roku stanie się jedynym standardem naziemnego dostępu do cyfrowego przekazu kanałów. Nowa technologia testowana jest od wielu miesięcy, a odbiorcy mają coraz mniej czasu, by przygotować się na tę zmianę. Do odbioru DVB-T2 konieczny jest telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC lub dodatkowy dekoder, który można dokupić w sklepie.

Jak jednak wynika z badań rynku publikowanych od października, dostęp do telewizji może z tego powodu zniknąć z ponad 2 mln polskich domów. Nie wszyscy są bowiem świadomi konieczności zmiany odbiornika na dostatecznie nowoczesny lub nie mają na to środków. Na czytelnej stronie TVP o DVB-T2 można sprawdzić, czy dany telewizor jest wyposażony w odpowiedni tuner. Alternatywną metodą jest analiza specyfikacji producenta na własną rękę.

Warto wiedzieć, że telewizja będzie przełączana na nowy standard transzami, a nie w całym kraju w tym samym momencie. Migracja sygnałów rozpocznie się 28 marca i obejmie województwa lubuskie, dolnośląskie i opolskie.

Zmiana standardu nadawania

Telewizja DVB-T2 wyprze dotychczasową DVB-T z uwagi na zakres obsługiwanych częstotliwości i rozwój sieci 5G. Chodzi o kolizję pasm, które w przyszłości mają być wykorzystywane na potrzeby operatorów komórkowych i internetu. DVB-T2 udało się od początku zaprojektować tak, by nie wykorzystywać pasma 700 MHz, które docelowo zostanie zajęte przez transmisję 5G.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (198)