Dzięki staraniom ludzi z xda-developers, Nokie z serii X już mają Google Play

Dzięki staraniom ludzi z xda-developers, Nokie z serii X już mają Google Play03.03.2014 12:12

Zaprezentowane podczas tegorocznego Mobile World Congress noweNokie z serii X wzbudziły spore zainteresowanie – i to nie tylkodzięki niezłemu stosunkowi ceny do parametrów technicznych, aleteż (a może przede wszystkim) za sprawą zainstalowanej na nichmocno zmodyfikowanej wersji Androida. Nokia, oficjalnie poszukującalternatywy dla starzejącej się platformy Series 40, zaprezentowałaurządzenia, które mogą okazać się ciekawą alternatywą dlaurządzeń z Windows Phone, przynosząc porównywalny z nimikafelkowy interfejs użytkownika i integrację z usługami sieciowymiMicrosoftu. Co jednak najciekawsze, Nokie X wcale już nie muszą byćtym, co zamyślił dla nich producent.

Systemowe oprogramowanie Nokii z serii X powstało na bazie AOSP-a– otwartej platformy stanowiącej rdzeń Androida, na którąskłada się jądro Linuksa, rdzenne biblioteki (webkit, libc,OpenGL/ES itp.) i środowisko uruchomieniowe Androida – Dalvik zjego bibliotekami. W teorii ten opensource'owy rdzeń powinienwystarczyć do uruchamiania androidowych aplikacji, w praktyce jednakcoraz częściej napotkamy aplikacje, które w tak „skromnym”środowisku się nie uruchomią. To zamierzony efekt prac Google'a,mających na celu przeniesienie licznych systemowych interfejsówAndroida z otwartego rdzenia do własnościowego zestawu bibliotekGooglePlay Services, pomyślanego jako sposób na rozwiązanie problemufragmentacji systemu. Autorzy aplikacji korzystających zrozprowadzanej przez sklep z aplikacjami klienckiej biblioteki niemuszą się zastanawiać nad tym, czy użytkownik ma starego Androida2.2, czy nowego 4.4: kompatybilność gwarantowana jest obecnościązestandaryzowanego API.

350047639234111425

Oznacza to, że choć w Nokiach X możliwe jest instalowanieaplikacji spoza katalogu producenta, wiele z nich po prostu się nieuruchomi – chyba że w systemie znalazłoby się Google Play zbibliotekami. Umożliwiła to praca dewelopera KashaMalagi z forumxda-developers, który korzystając z exploitu Gandalfa zdołałuzyskać dostęp roota do swojej Nokii X, a następnie zainstalowaćna niej podstawowy zestaw Aplikacji Google. Potem zostało już tylkozainstalować popularny androidowy launcher Google Now. Opis całegoprocesu, wraz z linkami do exploitu i paczki z Google Apps,znajdziecie tutaj.

Do tej pory nie złamano jeszcze bootloadera Nokii X, więc narazie nie ma możliwości zainstalowania jakiegoś narzędzia dozarządzania ROM-ami w rodzaju clockworkmoda, ale można sądzić podużym zainteresowaniu społeczności xda-developers, że dojdzie dotego już niedługo. W ten sposób użytkownicy Nokii X uzyskająmożliwość wypisania się z planu Stephena Elopa, który opisywałprzecież plan X Nokii jako sposób ominięcia google'owych usług,zastąpienia ich wersjami z Microsoftu.

Sama Nokia zajmuje najwyraźniej ambiwalentną postawę wobectego, co się stało. 28 lutego na koncie Twittera @nokiadeveloperopublikowanowpis, w którym programiści Nokii zachwycali się posunięciemKashaMalagi i podkreślali, że bardzo lubią xdadevelopers, jednakdzień później już wpisu nie było.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)