Zrzutki: ładowarka ze świecy, kamera 360, radio do Rpi, mini-drukarka

Postanowiłem rozpocząć nowy cykl na swoim blogu. Przegląd nowości w świecie Crowdfundingu (czyli zbiórek pieniędzy na cel dowolny). Skupię się raczej na technologicznych nowościach, pomijając jakże przydatne projekty teatralno-muzyczne, taneczne i modowe. Główny dostawca pomysłów to Kickstarter, ale nie omieszkam sprawdzać regularnie Polskich działań jak Wspieram.to czy PolakPotrafi.pl.

Przegląd jest subiektywny, sam wybieram co mi się podoba i sam to komentuje. Nie zgadzasz się z moją oceną - czekam na komentarz, masz lepszy pomysł - czekam na twój własny wpis :) Także bez zbędnego ściemniania - zapraszam do czytania.

Ładowarka ze świecy

Każdego z nas dotyka problem braku energii w naszych smart urządzeniach. Najlepszym rozwiązaniem na nagły spadek prądu jest zapasowa bateria albo powerbank. Tutaj mamy inne podejście do sprawy i nasz telefon naładujemy zmodyfikowaną lampą świecową. Autorzy widzą zastosowanie swojego urządzenia jako stylowy eko-gadżet do mieszkania czy ładowarkę w plenerowe wyjazdy. Ładowarka wytwarza prąd o wartości: 3,3W - 650mA (potrzebna do jego uzyskania jest paląca się świeczka oraz 150ml wody co 30 minut). Według podanego przykładu w przeciągu 6 godzin naładujemy 2 iPhony. Urządzenie wyceniane jest na 99$ przy czym wspierając ją na KS zapłacimy jedyne 65$ (darmowa wysyłka tylko w USA).

Proste? Tak, ale czy funkcjonalne - śmiem wątpić. Jeżeli ktoś udaję się na ekspedycję i wie, że nie będzie miał dostępu do prądu przez więcej niż jeden dzień - nie zabiera smartphona, ewentualnie włącza go tylko w razie potrzeby. W pozostałych sytuacjach, zawsze gdzieś znajdziemy gniazdko. Wydać 400 zł, żeby być eko? Do tego dochodzi koszt świec. Dolewanie wody co 30 minut czyni produkt bezużyteczny kiedy np śpimy. Osobiście, nie polecam.

Link do zbiórki:


https://www.kickstarter.com/projects/flamestower/candle-charger-emerge...

Sphericam 2 - kamera 360 stopni w 4K dla każdego

Ostatnio głośno było o zapowiedziach firmy GoPro, jedną z nich był specjalny ring, do którego będziemy mogli podpiąć 6 osobnych kamer i nagrywać obraz w 360 stopniach. Autorzy Sphericam zaoferowali swoją pierwszą kamerkę 360 już w 2012 roku, urządzenie było zintegrowane z monitorem 4,3" i posiadało 4 wbudowane kamery. Nowszy model, to już 6 kamer 4k, nagrania 30/60fps, wbudowany GPS oraz Wi-Fi, zwarta w kulkę obudowa oraz 60-90 minut nagrań na wbudowanym akumulatorze. Nieźle, cena na tą chwilę 1500$, dużo? Jedna kamera GoPro Hero (czyli ta pod ring 360) będzie kosztować 430EUR (razy 6 kamer + koszt ringu = masakra).

Zajmujesz się szeroko pojętym videofilmowanie, kręcisz teledyski, filmiki, wesela. Dzięki takiemu urządzeniu zaproponujesz usługę, której na rynku nie ma. Ja poczekam na tańsze rozwiązanie z może gorszą kamerą do domowych zastosowań, ale już wiem, że po "dronie" kamera 360 to kolejna zabawka przyszłości.

Link do zbiórki:

https://www.kickstarter.com/projects/1996234044/sphericam-2-the-4k-360...

Rapidradio - odbiornik radiowy 2,4Ghz

Dla wszystkich fanów Rpi mam kolejny designerski produkt i to wprost z naszego kraju.
Odbiornik radiowy do Rpi. Częstotliwość 2,4Ghz - idealny do wszelkiego rodzaju automatyki domowej i robotyki. Przyda się wszędzie tam, gdzie chcemy sterować sprzętem za pomocą fal radiowych (a nie przez bluetooth, czy wi-fi). Co ważne, autorzy podkreślają, że oprócz samego zastosowania ważny był dla nich wygląd. Nie można im odmówić racji, odbiornik prezentuje się bardzo ciekawie i ma minimalistyczną formę. Cena - 6 euro z wysyłką.

Czy komuś to się przyda? Pewnie tak, cena nie jest wygórowana - standardowe moduły kosztują koło 10-12 zł (bez kosztów wysyłki). Jeżeli cenicie ładny i gustowny wygląd a do tego funkcjonalność, zachęcam gorąco do zakupu (zwłaszcza, że to rodzimy projekt).

Link do zbiórki:


https://www.kickstarter.com/projects/1489651350/beautiful-electronics-...

Dropinter - mała drukarka do telefonów

Ostatnim projektem, któremu się dzisiaj przyjrzymy jest malutka drukarka bluetooth podłączana do naszego smartphona. Według autorów, codziennie w życiu spotykamy sytuacje, gdzie przydałaby się właśnie drukarka. Poręczna lista zakupów, kolorowanki dla naszej pociechy, przypomnienia przyklejane do monitora... Drukarka nie wymaga tuszu bo korzysta z rolek termicznych (tych samych co np terminale do kart), dzięki zastosowanej technologii możemy uzyskać czarno-biały wydruk w cenie 7 groszy. Cena urządzenia 65 dolarów (docelowo 99$).

Niestety, mimo iż projekt uzyskał już zakładane wsparcie nie widzę żadnego sensownego zastosowania takiej zabawki. Chyba, że jako wspomniany przez twórców drogi powerbank. Ewentualnie droPinter mógłby posłużyć jako przenośna drukarka fiskalna, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce (oprogramowanie plus kopia rachunku). Prywatnie, ile razy musieliście coś wydrukować coś w pośpiechu na mieście? Jestem na zdecydowanie nie.

Link do zbiórki:


https://www.kickstarter.com/projects/droprinter/droprinter-the-worlds-...