f.lux jest w Windows Store. Tryb nocny Windowsa to za mało

f.lux jest w Windows Store. Tryb nocny Windowsa to za mało

f.lux jest w Windows Store. Tryb nocny Windowsa to za mało
29.05.2017 14:25, aktualizacja: 29.05.2017 14:48

Wraz z Creators Update do Windowsa 10 trafił tryb nocny, nazwany tu Night Light. W założeniach mający pomóc w zasypianiu mechanizm okazał się wadliwy i zamiast tego niepotrzebnie podnosił ciśnienie użytkownikom. Na szczęście do Windows Store dotarł popularny f.lux – prawdopodobnie najpopularniejszy program, redukujący ilość niebieskiego światła, emitowanego przez ekranu.

350200497103398849

Największym problemem z trybem Night Light jest to, że gdy włącza się automatycznie, na niektórych komputerach działa od razu z pełnym natężeniem, bez stopniowego przejścia. Powoduje to dyskomfort użytkowników i jest nieodpowiednie w warunkach naturalnych, gdzie przecież zmrok zapada stopniowo. Ponadto tryb ten sam się włącza, ale często już się nie wyłącza, przez co rano trzeba znów wędrować po ustawieniach komputera.

W skrócie f.lux służy do „ocieplania” obrazu na ekranie komputera lub smartfonu (dostępne są też aplikacje mobilne. Pozwala to zredukować ilość przyjętego przez użytkownika niebieskiego światła, które może „oszukiwać” zegar biologiczny. Celem f.luxa jest ułatwienie zasypiania osobom korzystającym z komputera wieczorami.

350200497103595457

Program nakłada ciepły filtr na obraz na ekranie. Można to zrobić ręcznie w dowolnym momencie, lub zdać się na automat, który dobierze temperaturę barw na podstawie położenia geograficznego i pory dnia. Do wyboru mamy kilka schematów, od łagodnych i naturalnych, po ekstremalne. Można też dobierać parametry samodzielnie, na podstawie oświetlenia w miejscu pracy i planowanych godzin snu. Działanie f.luxa zostało opracowane na podstawie wieloletnich badań, o których więcej można dowiedzieć się na stronie projektu.

350200497103726529

f.lux pozwala także wyłączyć ocieplanie obrazu dla konkretnych programów lub na określony czas, co świetnie sprawdza się przy oglądaniu filmów albo gdy trzeba chwilę popracować z grafiką. Można też skorzystać z dodatkowych efektów, jak winieta, szmaragd, tryb ciemni (czarno-czerwony negatyw) i tym podobne. Ustawienia f.luxa nie mają wpływu na zrzuty ekranu, a ponadto aplikacja integruje się z zasobnikiem systemowym (niestety nie w trybie tabletu).

f.lux jest dostępny w naszej bazie programów w wersji uniwersalnej (Windows 10, x86), a także dla Windowsa, macOS-a, Androida (wymaga roota) i iOS-a. O innych aplikacjach ułatwiających zasypianie możecie poczytać w artykule o bezsenności.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)