Facebook pokazał nowe narzędzie. Może służyć pracodawcom do cenzurowania pracowników

Mark Zuckerberg, fot. Chip Somodevilla/Getty Images
Mark Zuckerberg, fot. Chip Somodevilla/Getty Images

12.06.2020 11:53, aktual.: 12.06.2020 16:39

Facebook Workplace to narzędzie do komunikacji wewnątrzfirmowej. Firma Facebook ma zamiar wkrótce wprowadzić nowe funkcje. Jedna z nich niekoniecznie może spodobać się pracownikom, choć zapewne ich szefom bardziej.

Facebook Workplace może wprowadzić filtrowanie niewygodnych słów

Aplikacja Facebooka do intranetowej komunikacji jest używana przez jedne z największych korporacji i organizacji, jakie istnieją, w tym WHO, Discovery, Walmart, Starbucks, Danone , a nawet singapurski rząd.

Idea Workplace jest taka, że narzędzie tworzy kanały komunikacji bazując na tym, jakie tematy są popularne wśród pracowników. Niektóre z nich mogą wprawić kierownictwo w dyskomfort.

W minioną środę Facebook przeprowadził wewnętrzną prezentację, gdzie omówiono nową funkcję blokowania i usuwania pewnych słów-kluczy wśród pracowników.

Związki zawodowe są... złe?

Jak wyjawił portal The Intercept, Facebook zademonstrował wyciszanie słowa "unionize", czyli angielskiego czasownika sugerującego założenie związków zawodowych.

The Intercept podaje, że sam pomysł podania pomysłu zwalczania związków zawodowych jako przykład na prezentacji oburzył wielu pracowników Facebooka.

Kolejnego dnia Facebook postanowił odpublikować prezentację, po czym została ona całkowicie usunięta. Product manager aplikacji Facebook Workplace Karandeep Anand przeprosił pracowników za użyty przykład.

Po ostatniej prezentacji Facebooka można nabrać wątpliwości, czy faktycznie Workplace zbliży do siebie pracowników, fot. Facebook
Po ostatniej prezentacji Facebooka można nabrać wątpliwości, czy faktycznie Workplace zbliży do siebie pracowników, fot. Facebook

– Zamysłem tej funkcji nie jest cenzurowanie użytkowników, a Workplace w założeniu ma każdemu pozwolić na to, by jego głos był usłyszany, przy jednoczesnym zachowaniu wzajemnego szacunku w miejscu pracy – wyjawił Anand.

Zapytany o komentarz, rzecznik Facebooka również pochylił głowę i przyznał, że moderacja jest ważna w miejscach pracy, ale ten konkretny przykład nie powinien zostać użyty.

Facebook ma dwa problemy: wewnętrzny i zewnętrzny

Pytanie tylko, czy Facebookowi, jako firmie z mocno nadszarpniętą reputacją można szerzej zaufać? Przez ostatnie scysje dotyczące reakcji na nawoływanie do przemocy w kontekście zamieszek USA firma ma nie tylko wizerunkowy problem na zewnątrz, ale i także wewnątrz.

Wcześniej informowaliśmy o tym, że na początku czerwca doszło do protestu pracowników i menedżerów w Facebooku przeciwko temu, że działania (lub ich brak) Marka Zuckerberga przyczyniają się do wzniecania przemocy.

Workplace by Facebook na Androida oraz iOS-a jest dostępny naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)