Facebook udostępnił Cambridge Analytica dane 2,7 mln obywateli Unii Europejskiej

Strona głównaFacebook udostępnił Cambridge Analytica dane 2,7 mln obywateli Unii Europejskiej
06.04.2018 17:20
Europejskie flagi przed Parlamentem Europejskim z depositphotos
Europejskie flagi przed Parlamentem Europejskim z depositphotos

Facebook poinformował Komisję Europejską, że w naganny sposób udostępnił dane 2,7 milionów obywateli Unii Europejskiej. Oznacza to, że dane obywateli wielu krajów, w tym Polski, bez naszej wiedzy i zgody trafiły w ręce firmy Cambridge Analytica, zajmującej się doradztwem politycznym. O tym, że dane osób w Europy trafiły w ręce Cambridge Analytica, wiedzieliśmy już wcześniej, jednak informacje były niepełne. Na opublikowanej przez Facebooka liście krajów były jedynie informacje o Wielkiej Brytanii, z której przekazane zostały dane 1,08 miliona użytkowników. Pozostałe 1,62 miliona profili pochodzi więc z innych krajów Unii. W liście do Komisji znalazł się też opis kroków, jakie Facebook podjął w tej sprawie, ale rzecznik nie zdradził szczegółów. Facebook także jeszcze nie komentuje nowych informacji.

Prywatność jest jednym z podstawowych praw obywateli w zapisach prawnych Unii Europejskiej, więc Facebook na pewno nie ucieknie przed konsekwencjami prawnymi na Starym Kontynencie. Firma jest sygnatariuszem programu EU-US Privacy Shield – zestawu zasad upraszczających transfer informacji osobistych obywateli Unii Europejskiej przez Ocean i zapewniających im ochronę spójną z ich lokalnym prawem. Amerykańska Federalna Komisja Handlu będzie musiała sprawdzić, czy Facebook wciąż spełnia wymagania porozumienia i czy w ostatnich latach stosował się do wcześniejszych nakazów Komisji. Mowa tu między innymi o wyraźnym pytaniu użytkowników o zgodę przed udostępnieniem ich danych firmom trzecim.

Sprawa sięga kilku lat wstecz. Zanim w 2015 roku Facebook poprawił ustawienia prywatności dla deweloperów aplikacji, na platformie wygrywał sprytniejszy. Prominentnym przykładem jest aplikacja z testem, którą zainstalowało 558 Filipińczyków. Ponieważ pozwolenia rozchodziły się także na profile znajomych, Cambridge Analytica zebrała informacje o dodatkowych 1 175 312 osobach. Wczoraj Facebook przyznał, że dzięki podobnemu testowi, który autoryzowało 270 tysięcy osób, Cambridge Analytica zebrała informacje o 87 milionach osób.

Obecnie trudno uwierzyć, że zarząd Facebooka nie wiedział co robi. Sposób działania portalu wskazuje na celowość działań i zupełny brak poszanowania dla naszej prywatności i zdania na temat danych osobistych. Mieliśmy dostać takie zabezpieczenia na mocy decyzji Federalnej Komisji Handlu z 2011 roku, ale jakoś nie widać efektów. Widać za to, że akcje podjęte przez firmę są przeciwieństwiem wartości, które podobno szanuje. Potrzebne będą poważne zmiany i współpraca z regulatorami, by uratować portal. Przede wszystkim potrzebujemy jasnych informacji o tym, kiedy i jakie dane mogą być wykorzystane przez firmy trzecie. Z drugiej strony Facebookowi brakuje narzędzi do egzekwowania wymogów na partnerach, którzy wykorzystują wszelkie możliwości na zdobycie dodatkowych informacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)