Favikona śmierci. Kuriozalny błąd zawiesza najpopularniejsze przeglądarki

Strona głównaFavikona śmierci. Kuriozalny błąd zawiesza najpopularniejsze przeglądarki
18.06.2015 17:58

Wydawałoby się, że w favikonach, czyli ikonach wyświetlanych najczęściej na kartach przeglądarek obok nazwy witryny, nie może istnieć żadne potencjalne zagrożenie dla stabilności działania przeglądarki. Niewielki plik graficzny reprezentujący stronę, ma z reguły rozmiar zaledwie kilku kilobajtów. Co jednak, gdy rozmiar wyniesie na przykład… 10 gigabajtów?

bDUHJSdh

Otóż nieszczęście gotowe. Okazuje się, że konieczność pobierania 10-gigabajtowej favikony może spowodować wyłączenie się w zasadzie wszystkich najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Dotyczy to także ich wersji mobilnych. Zarówno w przypadku Chrome'a, jak i Safari i Firefoksa, uruchomienie strony z tak ogromną favikoną prowadzi do wyłączenia się przeglądarki, a także – w niektórych przypadkach – do zatrzymania pracy systemu operacyjnego.

Weird 64MB favicon.ico turning out to be a TAR backup of the whole WP site, downloaded by every browser passing by... pic.twitter.com/4U7412FYkM

— Andrea De Pasquale (@a_de_pasquale) czerwiec 11, 2015Z problemem uporali się już (zaledwie po dwóch dniach od opublikowania pierwszych informacji o błędzie) programiści z Mozilli – łatka zostanie udostępniona z kolejną aktualizacją programu. Jednak zarówno z obozu Chrome'a, jak i Safari, brakuje jak dotąd informacji o sprawieniu się tym nietypowym błędem. Problem jako pierwszy zauważył Andrea De Pasquale, który stwierdził, że na jednej ze stron plik favikony stanowi… kompletną kopię zapasową całej witryny spakowaną w archiwum TAR.

bDUHJSdj

Problem stanowi fakt, że favikona wcale nie musi posiadać rozszerzenia .ico. Obsługiwane są między innymi pliki PNG, GIF i JPEG, w przypadku których wielkość rzędu 10 gigabajtów również jest dość abstrakcyjna, niemniej możliwa do osiągnięcia. Jak się okazuje, to w zupełności wystarczy, aby rozłożyć na łopatki wszystkie wiodące przeglądarki na rynku.

Udostępnij:
bDUHJSef