Nowy Firefox 64 dostępny z wygodnym zarządzaniem wieloma kartami

Strona główna Aktualności
Lis, maskotka przeglądarki Firefox, z depositphotos.
Lis, maskotka przeglądarki Firefox, z depositphotos.

O autorze

Choć na razie kanał automatycznych aktualizacji przeglądarki Mozilla Firefox wciąż wskazuje jako najnowszą wersję 63, to jesteśmy już po premierze kolejnego wydania. Mozilla właśnie udostępniła Firefoksa 64, którego znaleźć możecie w naszej bazie oprogramowania. Przyjrzyjmy się nowościom w tym ważnym programie – wszak po zapowiedzianej ostatnio rewolucji w obozie Microsoftu, Firefox to ostatnia z dużych przeglądarek z własnym silnikiem.

Największej nowości w nowym Firefoksie nie doświadczymy w Polsce. Może to i lepiej, gdyż przez część użytkowników mogłaby zostać potraktowana jako reklama. Użytkownicy liska w Stanach Zjednoczonych będą odtąd mogli otrzymywać sugestie zainstalowania rozszerzeń, które bazują na ich zwyczajach. Na przykład jeśli często odwiedzasz YouTube, to w po prawej stronie omniboksa wyświetli się przycisk z sugestią zainstalowania rozszerzenia rozbudowującego funkcjonalność serwisu. Sugestie można wyłączyć na karcie about:config w kluczu z frazą activity-stream.asrouterExperimentEnabled.

Pozornie drobną, ale zdecydowanie pozytywną zmiana w nowym Firefoksie jest sposób, w jaki można zarządzać wieloma kartami. Różne przeglądarki radzą sobie z tym lepiej lub gorzej – najczęściej konieczne jest grupowanie kart. Tymczasem Firefox 64 wprowadza po prostu wybór kombinacją Ctrl + kliknięcie. Można w ten sposób szybko i wygodnie zaznaczyć dowolną liczbę kart, które wcale nie muszą ze sobą sąsiadować. Następnie wystarczy kliknąć którąś z zaznaczonych prawym przyciskiem myszy, by przesunąć je na koniec paska, przerzucić do nowego okna, czy wysłać na mobilnego Firefoksa. Prosto i sprawnie.

Ponadto przebudowano nieco listę rozszerzeń – teraz każde ma własną kartę, a dwuklik powoduje rozwinięcie i wyświetlenie szczegółowych informacji. Rozszerzenia można już także usuwać bezpośrednio z poziomu paska narzędziowego. Nowości pojawiły się także w menedżerze zadań (about:performance), który wyświetla teraz zużycie zasobów (także energii) dla wszystkich otwartych kart, ale także rozszerzeń. Użytkowników Firefoksa na Linuksie i macOS-ie ucieszy natomiast, że do ich wersji wprowadzono LTO, które powinno przyśpieszyć działanie przeglądarki.

Najnowszą wersję Firefoksa znajdziecie w naszej bazie programów w wersji na Windowsa, macOS-a, Androida i iOS-a. Użytkownikom ceniącym swoją prywatność na urządzeniach mobilnych możemy także polecić dostępna na Androida i iOS-a przeglądarkę Firefox Focus.

© dobreprogramy