Firefox bez certyfikatów DarkMatter – Mozilla widzi w nich zagrożenie

Firefox bez certyfikatów DarkMatter – Mozilla widzi w nich zagrożenie

Firefox nie będzie obsługiwać certyfikatów DarkMatter
Firefox nie będzie obsługiwać certyfikatów DarkMatter
Oskar Ziomek
10.07.2019 12:21

Firefox nie będzie korzystać z certyfikatów firmy DarkMatter teoretycznie związanej z cyberbezpieczeństwem, lecz wiązanej także z wieloma kontrowersyjnymi działaniami. Miesiące starań nie przyniosły pozytywnego rezultatu i w efekcie certyfikaty nie będą respektowane przez przeglądarkę. Pracownicy Mozilli uznali, że jest to zbyt ryzykowne dla bezpieczeństwa użytkowników.

O szczegółach informuje serwis TechCrunch oraz ZDNet. Twórcy Firefoksa poinformowali, że certyfikaty DarkMatter nie trafią na tak zwaną "białą listę". Oświadczenie wydał Wayne Thayer, kierownik certyfikacji w Mozilli, który dodał, że na listę nie trafi także 6 innych certyfikatów, które DarkMatter wykorzystywał do wydawania certyfikatów TLS swoim klientom.

Informacje o bezpieczeństwie strony w Firefoksie 68 na przykładzie google.com.
Informacje o bezpieczeństwie strony w Firefoksie 68 na przykładzie google.com.

Decyzja Mozilli wydaje się być uzasadniona. Spekuluje się bowiem, że DarkMatter stoi za wieloma działaniami hakerów, które miały zagrozić działaczom na rzecz praw człowieka, dziennikarzom i zagranicznym rządom. Rzekomym zleceniodawcą miał być rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Znaczenie bezpieczeństwa użytkowników Firefoksa Mozilla podkreśliła także przy okazji premiery Firefoksa 68. Pojawił się w nim menedżer dodatków wraz systemem rekomendacji rozszerzeń. Trafiać mają tutaj tylko te rozszerzenia, które zostały dokładnie przeanalizowane przez twórców i nie zagrażają użytkownikom.

Najnowszą wersję Firefoksa można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)