Firefox Daylight dostępny na Androida – to "Firefox Quantum" dla urządzeń mobilnych

Firefox Daylight to nowa wersja Firefoksa na Androida, fot. Oskar Ziomek
Firefox Daylight to nowa wersja Firefoksa na Androida, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

25.08.2020 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firefox Daylight to nowa wersja Firefoksa dla systemu Android. Jest unowocześniona na tyle, że według twórców jest w praktyce mobilnym odpowiednikiem przełomowego Firefoksa Quantum z 2017 roku. Użytkownicy muszą jednak sami zweryfikować, czy takie porównanie jest trafne – hucznie zapowiadany Quantum w praktyce nie okazał się bowiem takim hitem, jakiego spodziewała się Mozilla.

Firefox Daylight oferuje uproszczony interfejs, który można na kilka sposobów dopasować do własnych preferencji. Pomóc w tym może między innymi ciemny motyw i opcja przeniesienia paska adresu na dolną część ekranu – to przyda się głównie właścicielom smartfonów z większymi wyświetlaczami. Mozilla zadbała także o lepszą wydajność, obsługę dodatków i implementację trybu picture-in-picture.

The Newly Redesigned Firefox for Android

Twórcy podkreślają, że jednym z priorytetów podczas tworzenia Firefoksa Daylight była prywatność użytkownika. Zaimplementowano tu więc zaawansowaną ochronę przed śledzeniem, którą steruje się zmieniając tryby jej działania. Już w standardzie blokowana jest część skryptów, aby wzmocnić prywatność użytkownika, ale jednocześnie nie zaszkodzić funkcjonalności stron. Na życzenie ochrona może być bardziej agresywna (choć wtedy witryny mogą stracić część funkcji) lub dostosowana do konkretnych potrzeb, dzięki dodatkowym ustawieniom.

Firefox Daylight bazuje na silniku GeckoView stworzonym przez Mozillę, co pozwala twórcom na swobodę podczas implementacji funkcji i swego rodzaju dowolność w tworzeniu standardów. Jak podkreślają, dzięki temu udało się stworzyć przeglądarkę łączącą wysoką wydajność z ciekawymi rozwiązaniami związanymi z interfejsem. W praktyce Firefox Daylight to po prostu kolejna aktualizacja Firefoksa na Androida.

Firefox na Windowsa, macOS-a, Androida i iOS-a jest dostępny do pobrania z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)