Firefox otrzymał nowy dodatek. Przeglądarka podpowiada, jakie strony chcemy odwiedzić

Firefox otrzymał nowy dodatek. Przeglądarka podpowiada, jakie strony chcemy odwiedzić

Firefox otrzymał nowy dodatek. Przeglądarka podpowiada, jakie strony chcemy odwiedzić
08.08.2018 11:30, aktualizacja: 08.08.2018 13:51

Test Pilot to program, w ramach którego testować można nowości przygotowywane dla Firefoksa oraz do którego warto zajrzeć, by swoimi opiniami ułatwić dalszą pracę twórców przeglądarki. Twórcy Firefoksa ogłosili nowe rozwiązanie o nazwie Advance. Narzędzie zasilane sztuczną inteligencją ma dość skutecznie przewidywać, jakie strony chcemy odwiedzić.

Przeglądarka, po zainstalowaniu dodatku Advance, zaczyna sugerować strony internetowe, które mają być interesujące dla konkretnego użytkownika. Dobierane są one na podstawie historii przeglądania. No cóż, za ewentualną wygodę trzeba zapłacić prywatnością. Firefox zasugeruje m.in. artykuły, przepisy kulinarne, wpisy na blogu czy inne treści, które zostaną dobrane do zainteresować użytkownika.

W celu wprowadzanie nowego narzędzia, fundacja nawiązała współpracę z firmą Laserlike, specjalizującą się w rozwiązaniach wykorzystujących uczenie maszynowe. Laserlike ma w portfolio autorską platformę, która ucząc się zachowań użytkownika, potrafi dostarczyć spersonalizowanych treści.

Obraz

Mozilla zauważa, że podczas przeglądania internetu jesteśmy ciągle śledzeni. Głównym celem jest dostarczenie spersonalizowanych reklam. Fundacja chce natomiast wykorzystać dane, aby ułatwić przeglądanie internetu. To właśnie w tym celu powstało rozwiązanie Advance, które dane używa do sugerowania nowych ciekawych stron.

W związku z tym, że algorytm uczy się upodobań użytkownika, to początkowo może podawać gorsze wyniki. Dopiero z czasem, gdy lepiej pozna nasze preferencje, ma dostarczyć bardziej atrakcyjnych propozycji.

Wcześniej już wspomnieliśmy o prywatności podczas korzystania z Advance. Mozilla podkreśla, że testy są opcjonalne. Ponadto w każdej chwili można poprosić o usunięcie wszystkich zgromadzonych danych. Jeśli Advance trafi do stabilnego wydania przeglądarki i stanie się jej częścią, to najpewniej wówczas także pozostanie dodatkiem, na którego działania zgodę będzie musiał wyraźnie wydać użytkownik.

Zainteresowani użytkownicy mogą już zacząć testować Advance. Wystarczy wejść na stronę Mozilli i następnie dołączyć do programu Test Pilot. Niezbędna będzie oczywiście przeglądarka Firefox – Windows lub macOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)