Firefox powoli zmierza na tablety z systemem Windows

Firefox powoli zmierza na tablety z systemem Windows

Marcin Paterek
23.09.2013 14:46, aktualizacja: 23.09.2013 16:44

Choć prace nad przystosowaniem Firefoksa do interfejsu Modern opóźniają się, nie oznacza to, że projekt zepchnięto na boczny tor. Wręcz przeciwnie — Mozilla udostępniła wczesną wersję Aurora, pokazującą jak przeglądarka będzie się zachowywać na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Póki co twórcy skupiają się wyłącznie na Windows 8, ale w przyszłości pojawi się wersja także dla Windows RT.

Obraz

Już na pierwszy rzut oka widać, że twórcy nowego interfejsu wzięli sobie do serca wszystkie zalecenia Microsoftu — na ekranie nie brakuje kafelków, ustawienia przeglądarki i opcje udostępniania przeniesiono do paneli bocznych, a lista otwartych kart pojawia się po wysunięciu górnego paska. Firefox obsługuje także dotykowe gesty i zmianę rozmiaru okna aplikacji. Za renderowanie stron odpowiada silnik Gecko (ten sam, co w wersji desktopowej), dzięki czemu przeglądarka oferuje sprzętową akcelerację wideo w HTML5, obsługę kodeków H.264 i WebM, jak również pełne wsparcie dla WebGL i asm.js. Dostępna jest też funkcja Firefox Sync, która synchronizuje zakładki, historię, zapisane hasła i otwarte karty z inną kopią programu uruchomionego np. na telefonie.

Póki co w udostępnionej wersji nie brakuje błędów. Przeglądarce zdarza się „zgubić” kursor, wyświetlać pusty ekran podczas przewijania stron czy nieprawidłowo formatować zawartość strony po zmianie szerokości okna. Wciąż jest to poglądowa wersja i mimo że większość funkcji jest już na ukończeniu, zdajemy sobie sprawę z istnienia wielu błędów. W najbliższych tygodniach niemal całkowicie skupimy się na zwiększeniu wydajności i czasu reakcji przeglądarki — uspokaja Mozilla. Na dopracowanie nowego Firefoksa twórcy mają jeszcze sporo czasu, bo według ostatnich informacji ukaże się on najwcześniej w styczniu 2014 roku.

Aby samodzielnie wypróbować nowy interfejs, po pobraniu i zainstalowaniu Firefoksa w wersji Aurora należy ustawić go jako domyślną przeglądarkę i uruchomić z ekranu Start.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)