Gdzie są pożary w Europie? Wakacyjna mapa online

Gdzie są pożary w Europie? Wakacyjna mapa online

Pożary w Europie
Pożary w Europie
Źródło zdjęć: © East News
26.07.2023 14:49

Europa zmaga się z groźnymi i szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami. Wielu turystów już teraz odczuwa ich skutki, czekając na transport z miejsc, w których trwa walka z żywiołem. W sieci dostępne są mapy, które pozwalają sprawdzić, gdzie są pożary w Europie i jak kształtuje się zagrożenie pożarowe.

Tegoroczne lato niestety nie jest idealne dla turystów. Europa Południowa zmaga się z rozległymi i szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami. Najpierw szerokim echem odbiły się pożary w Grecji. Teraz trudną walkę z ogniem prowadzą między innymi Włochy. Wydano też komunikat odnośnie pożarów w Chorwacji.

W związku z szalejącymi pożarami warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja w danym miejscu świata przed podjęciem decyzji o kierunku wakacyjnego wyjazdu. Sytuację powinni też kontrolować turyści, którzy znajdują się w regionach zagrożonych pożarem. W Grecji trwa ewakuacja przyjezdnych z kolejnych wysp objętych pożarami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mapa pożarów w Europie. Narzędzie od NASA

Jednym z narzędzi, które pozwalają monitorować sytuację pożarową na świecie, jest mapa udostępniana przez NASA, czyli NASA FIRMS (Fire Information for Resource Management System). Prezentuje ona dane niemalże w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego technologię MODIS i VIIRS.

Gdzie jest pożar? Mapa zagrożenia w Europie
Gdzie jest pożar? Mapa zagrożenia w Europie© NASA

Mapa zagrożenia pożarowego od Copernicus

Innym narzędziem, wykorzystującym podobne technologie jest mapa dostępna w ramach programu Copernicus. Pozwala ona nie tylko na sprawdzenie, gdzie aktualnie znajdują się pożary, ale także na wybór dowolnego okresu, w którym chcemy przeanalizować mapę. Co więcej, mapa pozwala na sprawdzenie zagrożenia pożarowego na świecie w danym czasie. Pozwala to na ocenę ryzyka wystąpienia masowych pożarów w określonym regionie jeszcze zanim one wystąpią.

Gdzie jest pożar? Mapa pożarów w Europie
Gdzie jest pożar? Mapa pożarów w Europie© Copernicus

W związku z pożarami, które trawią kolejne regiony świata, warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy dotrą też do miejsca, w którym spędzamy wakacje. Planując wyjazd, powinniśmy zapisać w telefonie numery telefonów do polskiej ambasady, gdzie w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej łatwiej będzie o uzyskanie najnowszych informacji na temat zagrożenia i w razie takiej potrzeby uzyskanie pomocy w procesie ewakuacji z niebezpiecznego regionu.

Zagrożenie pożarowe w Polsce

Zagrożenie pożarowe w Polsce można monitorować na przykład przy użyciu narzędzi udostępnionych przez IMGW. Wysokorozdzielczy system prognozowania zagrożenia pożarowego lasu pozwala ocenić, gdzie aktualnie występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożarów, a co za tym idzie, na jakich obszarach w Polsce panuje susza. IMGW przygotował też mapę, która pozwala na sprawdzenie, gdzie w Polsce jest obecnie największy upał.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)