Mapa, którą powinien zobaczyć każdy. Wraca głośna akcja

Musisz to wiedzieć, zanim wyruszysz na wakacje. Pamiętaj na drodze
Musisz to wiedzieć, zanim wyruszysz na wakacje. Pamiętaj na drodze
Źródło zdjęć: © Pixabay

30.06.2023 11:32, aktual.: 30.06.2023 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja wraca z niezwykle ważną akcją na wakacje. W tym roku ponownie została udostępniona policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Informacje, które są na niej prezentowane, naprawdę mocno działają na wyobraźnię.

Policja już piąty raz zorganizowała akcję informacyjną na temat wypadków śmiertelnych na polskich drogach. Akcja "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2023" ma na celu uświadomienie skali problemu dotyczącego wypadków drogowych w naszym kraju i uwidocznienie, jak często dochodzi do tragedii w ruchu drogowym.

Przygotowana przez policję mapa pokazuje wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym w naszym kraju. Możemy zaobserwować na niej trzy rodzaje zdarzeń. Pierwsze to wypadki, do których doszło w ciągu ostatniej doby. Są one oznaczone animowanym punktem, który zmienia kolor z żółtego na czerwony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pozostałe dwa oznaczenia to czarne i brązowe punkty. Czarne oznaczają wypadki ze skutkiem śmiertelnym od początku wakacji. Brązowa natomiast to wypadki, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni.

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym© Policja

Jak podkreśla policja, bieżąca aktualizacja mapy ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, a także skłonić kierowców i pieszych do refleksji.

"Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze" - czytamy na stronie policji.

Przy okazji publikacji na temat mapy apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność. Wakacje to czas, w którym wielu kierowców jedyny raz w roku decyduje się na pokonanie dłuższej trasy. Zmęczenie, stres, strach przez spóźnieniem się na miejsce - wszystkie te czynniki mogą sprawiać, że łatwo popełnić błąd. Z tego względu każdy uczestnik ruchu, niezależnie od tego, czy prowadzi pojazd czy porusza się pieszo, powinien być szczególnie ostrożny.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)