Google Chrome i Edge z dużym kontrastem – ciemny motyw dla wymagających

Chrome i Edge Canary z nową opcją dużego kontrastu w Windows 10, fot. Oskar Ziomek
Chrome i Edge Canary z nową opcją dużego kontrastu w Windows 10, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

16.10.2019 19:35, aktual.: 16.10.2019 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Chrome i Edge z silnikiem Chromium w najnowszych wydaniach Canary otrzymały nową opcję skrojoną na potrzeby osób korzystających z wysokiego kontrastu. Chodzi o opcję dostępną w Windows w ramach ułatwień dostępu, która pomaga odczytywać tekst osobom z problemami zdrowotnymi.

Testowe wersje wspomnianych przeglądarek pozwalają teraz na eksperymentalne włączenie nowej opcji, która automatycznie zmieni kolory interfejsu programów i samych stron internetowych. Tryb wysokiego kontrastu skutkuje przełączeniem przeglądarki na specyficzną odmianę ciemnego motywu, w ktorym dominuje czarny kolor oraz żółte i białe napisy.

Wyszukiwarka Google w Chrome Canary z włączoną opcją dużego kontrastu.
Wyszukiwarka Google w Chrome Canary z włączoną opcją dużego kontrastu.

Duży kontrast w Google Chrome

Aby aktywować nową opcję, konieczne jest zainstalowanie najnowszej wersji Canary wybranej przeglądarki (zarówno Chrome, jak i Edge są dostępne do pobrania z naszego katalogu) i zajrzenie do opcji eksperymentalnych. By to zrobić, w przypadku bardziej popularnego Chrome'a należy w polu adresu wpisać chrome://flags i zatwierdzić klawiszem Enter.

Na tym etapie konieczne jest odszukanie właściwej opcji. Warto więc skorzystać z wyszukiwarki, by dotrzeć do flagi #forced-colors.

Ustawienia eksperymentalne w Chrome Canary.
Ustawienia eksperymentalne w Chrome Canary.

Jej wartość należy przestawić na Enabled, a następnie ponownie uruchomić przeglądarkę. Ta zmiana nie wymusi wysokiego kontrastu, a jedynie respektowanie w tym zakresie ustawień systemowych. W przypadku Windows 10 trzeba więc jeszcze zajrzeć do ustawień ułatwień dostępu.

Ustawienia dużego kontrastu w Windows 10.
Ustawienia dużego kontrastu w Windows 10.

Tutaj wystarczy zajrzeć do zakładki Duży kontrast, gdzie trzeba skorzystać z suwaka, aby aktywować kolory sprzyjające osobom z problemami ze wzrokiem. Włączenie nowych kolorów może zająć kilka sekund. W tym czasie Windows zadba między innymi o zmianę kolorów wszystkim elementów systemowych i tapety.

Inne nowości w Chrome Canary

Warto zwrócić uwagę, że najnowsze wydanie Canary to także inne nowości w przeglądarkach. Niedawno opisywaliśmy rozpoczęte testy nowego sposobu zarządzania pamięcią operacyjną oraz mechanizm "cichszego" blokowania powiadomień.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)