Chrome i Edge z "cichszym" blokowaniem powiadomień – wyczekiwana nowość w Canary

Strona główna Aktualności
Chrome i Edge pozwalają blokować powiadomienia ze stron, fot. Oskar Ziomek
Chrome i Edge pozwalają blokować powiadomienia ze stron, fot. Oskar Ziomek

O autorze

Google Chrome i Microsoft Edge w testowych odmianach zyskały nową funkcję, którą docenią wszystkie osoby krytycznie podchodzące do powiadomień wysyłanych przez strony internetowe. Nowa flaga pozwala je blokować w nieco inny sposób niż dotychczas.

Powiadomienia wysyłane przez strony internetowe to dziś codzienność, która nie każdemu musi się podobać. Poza akceptacją informacji o ciasteczkach i RODO, odwiedzający nowe strony muszą się najczęściej liczyć z przynajmniej jednym powiadomieniem zachęcającym do wyrażenia zgody na wysyłanie... kolejnych powiadomień. Z naszego poradnika możecie dowiedzieć się, jak zrezygnować z tych, na które zgodę wyrażono przypadkiem.

Testy "cichszego" blokowania

W przeglądarkach bazujących na Chromium pojawiła się tymczasem nowa opcja. W testowych odmianach Canary zwrócono uwagę na nową flagę pozwalającą aktywować "cichszą" metodę blokowania powiadomień. Dotychczas bowiem ustawienia pozwalały całkowicie zrezygnować z powiadomień, jednak wówczas użytkownik nie był informowany, gdy takie powiadomienie zostało zablokowane.

Nowa opcja jest swego rodzaju pośrednim rozwiązaniem. Zależnie od wybranej opcji, powiadomienie zostanie zablokowane, ale dodatkowo obok paska adresu pojawi się ikona, która da znać użytkownikowi, że jakieś okienko zostało zablokowane. Do wyboru między innymi statyczna lub animowana ikona. Po jej kliknięciu, na ekranie wyświetlają się istotne szczegóły związane z zablokowanym powiadomieniem na danej witrynie.

Blokowanie powiadomień w Google Chrome

Aby przetestować nową metodę blokowania, należy zajrzeć do ustawień eksperymentalnych w edycjach Canary, które można pobrać z naszego katalogu. W przypadku dużo bardziej popularnego Chrome'a chodzi więc o wpisanie w polu adresu w przeglądarce frazy chrome://flags, zatwierdzenie klawiszem Enter, a następnie odszukanie flagi #quiet-notification-prompts i zmianę jej wartości na Enabled.

Na tym etapie można zdecydować o animacji wspomnianej ikony obok paska adresu. Zmiany będą widoczne po ponownym uruchomieniu przeglądarki. Warto dodać, że opisywana nowa metoda blokowania powiadomień nie jest jedyną nowością w Chrome Canary. Przeglądarka ma teraz także wykorzystywać do działania mniej pamięci operacyjnej.

Przeglądarki Google Chrome oraz Microsoft Edge można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s