Google Chrome przyspieszył: Omnibox coraz częściej daje wyniki w 0,5 sekundy

Google Chrome przyspieszył: Omnibox coraz częściej daje wyniki w 0,5 sekundy

Google Chrome
Google Chrome
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
02.11.2021 13:17

Przeglądarka Google Chrome, a konkretnie wyszukiwarka paska adresu zwana Omniboksem, przyspieszyła po ostatniej aktualizacji. Jak podaje producent, wyniki wyszukiwania nawet 4 razy częściej pokazywane są maksymalnie w pół sekundy.

Google opisuje zmiany, jakie trafiły do Chrome'a, a powinny ucieszyć wszystkich użytkowników. Przeglądarka jest teraz jeszcze szybsza, dzięki nowej implementacji wyszukiwania haseł w Omniboksie. Po zmianach wyniki typowych haseł są bowiem pobierane z serwerów jeszcze zanim użytkownik wybierze daną frazę, dzięki czemu po dokonaniu wyboru strona jest wyświetlana na ekranie w zasadzie natychmiastowo.

Jak podaje Google, statystycznie przekłada się to na wyświetlanie wyników wyszukiwania maksymalnie w 500 ms nawet 4 razy częściej niż dotychczas. Warto jednak wiedzieć, że obecnie przyspieszone działanie jest dostępne tylko wtedy, gdy domyślną wyszukiwarką jest Google.

Inną ciekawostką jest także rozwiązanie błędów związanych z zawieszaniem się Chrome'a w systemie Windows. Okazało się, że ich źródłem było intensywne wykorzystywanie pamięci podręcznej, co lata temu zostało wprowadzone, by przyspieszyć uruchamianie przeglądarki.

Twórcom udało się jednak odkryć, że w praktyce takie podejście zwiększa złożoność kodu, przekłada się na większe użycie pamięci, a w tym przypadku jest także głównym źródłem zawieszania się przeglądarki. Po zmianach te problemy nie powinny już - przynajmniej tak często - występować.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)