Google i Facebook w czołówce śledzących nasze ruchy

13.06.2012 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tego, że Google i Facebook zbierają o naszych ruchach w Internecie najwięcej danych, chyba wszyscy się domyślali, jednak czasem warto poprzeć takie przypuszczenia twardymi dowodami. Liczby obrazujące skalę zjawiska dostarczył Evidon — wydawca dodatku Ghostery, który zapewnia przeglądanie stron w ukryciu przed śledzącymi komponentami.

Raport opiera się na informacjach o ruchu wygenerowanych przez 1,6 miliona użytkowników rozszerzenia. Rozszerzenie gromadziło dane o tracking cookies — ciasteczek zbierających naszą historię przeglądania. 5 najpopularniejszych (czyli najczęściej blokowanych) mechanizmów tropiących użytkowników należy do Google'a i Facebooka, w pierwszej dziesiątce znalazl się również Twitter. Liderem jest oczywiście Google Analytics, zaraz za nim Google Adsense, wtyczki Facebooka dla stron, przycisk „+1” Google'a, Facebook Connect, a szóstą pozycję zajął przycisk Twittera. Na dalszych znaleźli się reklamodawcy i firmy analizujące ruch.

Według statystyk przeciętna strona internetowa ma wbudowane 4,7 trackera. Niestety to wpływa negatywnie na czas ładowania strony — każdy tracker powoduje opóźnienia długości średnio pół sekundy. Niestety wiele z tych zawyżających statystyki opóźnia ładowanie stron nawet o 4 sekundy, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

Raport potwierdza nasze podejrzenia, ale należy pamiętać, że dane zebrane są przez rozszerzenie, którego nie bez powodu używa 1,6 miliona internautów. Spokojnie można założyć, że są to osoby dbające o swoją prywatność w nieco większym, niż przeciętnie, stopniu, co może wpływać również na odwiedzane przez nich strony i sposób poruszania się po nich. Prawdopodobnie jednak liczby podane przez Evidon nie odbiegają znacząco od ogólnego trendu na świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (43)
Zobacz także