Google zmienia wygląd swoich aplikacji – Material Design „cały na biało”

Google zmienia wygląd swoich aplikacji – Material Design „cały na biało”

24.07.2018 10:19, aktual.: 24.07.2018 20:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w lutym stało się jasne, że pierwsza odsłona języka wzornictwa Material przechodzi do historii. Wszystkie wydane od tego czasu aplikacje Google, np. nowe Wiadomości Google czy Obiektyw Google, hołdują nowej odsłonie Material Design, nazywanej po prostu Material Design 2. To jednak dopiero skromne początki: wkrótce spore zmiany pojawią się we wszystkich najważniejszych aplikacjach Google.

Pierwsze kroki korporacja stawiała dość nieśmiało, jednak ciepłe przyjęcie minimalistycznych interfejsów z nowym fontem, dużymi elementami interaktywnymi i obsługą gestami zachęciło do dalszego rozwoju. Największym wyróżnikiem nowego podejścia jest jednak polityka wykorzystywania wyrazistych kolorów w zasadzie na wyłączność kluczowych elementów nawigacyjnych, tła zaś są na ogół śnieżnobiałe i pozbawione deseni.

Wkrótce właśnie w ten sposób prezentować się będzie Gmail (koniec z wyrazistym czerwonym paskiem w górnej części interfejsu!), Zdjęcia Google, Dysk Google, Mapy Google, a nawet Gboard! Takimi informacjami podzielił się Nicolo Bianchino, który wraz z Adamem Grabowskim opracowali we współpracy z Google kompletne wytyczne dla Material Design 2 oraz nowe animacje i interfejsy. Oryginalny filmik zniknął już z Vimeo, co sugeruje spóźnioną interwencję Google.

Obraz

Zmiany są spore i nie dotyczą wyłącznie estetyki, ale przede wszystkim ergonomii interfejsów i szeroko pojętego User Experience. Jak widać na udostępnionych przez duet grafików materiałach, zredukowana zostanie liczba scenariuszy, w których wykorzystywany będzie nagminny w Material Design 1 przycisk interakcji w prawym dolnym rogu ekranu. Częściej będziemy natomiast korzystać z gestów, jak to ma miejsce choćby w najnowszej wersji Map Google.

Obraz

Niestety, jak dotąd brakuje informacji na temat daty premiery kolejnych nowych wersji aplikacji. Nie należy jednak oczekiwać, że Google zmieni interfejsy wszystkich programów z dnia na dzień: jak pokazują eksperymenty z Material Design 2 w Google Chrome, czekają nas raczej miesiące testów A/B, dzięki którym to użytkownicy wybiorą lepsze dla nich rozwiązania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)