Hakerski atak na TVP. Oglądający online mieli problemy w czasie meczu Polski

TVP Sport. Kanał na YouTube zhakowany
TVP Sport. Kanał na YouTube zhakowany
Źródło zdjęć: © TVP Sport
oprac. MSŁ

17.06.2024 08:58, aktual.: 17.06.2024 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

16 czerwca był dniem, na który polscy kibice długo czekali – reprezentacja Polski rozpoczęła swój udział w Euro 2024. Mecz można było oglądać na antenach TVP, TVP Sport, w internecie oraz za pośrednictwem aplikacji TVP.

Jednak nie wszystko przebiegło zgodnie z planem. Użytkownicy aplikacji TVP napotkali na problemy i nie mogli oglądać początku meczu Polski z Holandią. W internecie pojawiły się liczne wpisy od sfrustrowanych internautów informujących o problemach z dostępem.

Wyjaśnienia dyrektora TVP Sport

Jakub Kwiatkowski, dyrektor TVP Sport, szybko wyjaśnił sytuację. Okazało się, że TVP padła ofiarą ataku hakerskiego typu DDOS.

"Około godziny 15:00 Telewizja Polska odnotowała atak DDOS przeprowadzony z adresów IP zlokalizowanych na terenie Polski. Po niecałej minucie rozpoczęliśmy działania we współpracy z operatorami krajowymi, które doprowadziły do mitygacji ataku. Służby IT przywróciły usługi" - napisał Kwiatkowski na serwisie "X". Dodał także: "Ze swojej strony mogę przeprosić wszystkich kibiców, którzy stracili możliwość śledzenia początku transmisji w Internecie."

Czym jest atak DDOS?

Atak DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj cyberataku, w którym wiele zainfekowanych komputerów, zwanych botnetami, jednocześnie wysyła ogromną liczbę zapytań do serwera ofiary. Celem jest przeciążenie zasobów serwera, co prowadzi do jego niedostępności dla normalnych użytkowników. Ataki DDoS są trudne do odparcia, ponieważ pochodzą z wielu różnych źródeł jednocześnie, co sprawia, że odróżnienie prawdziwego ruchu od szkodliwego jest wyzwaniem. Ten rodzaj ataku często jest wykorzystywany do wywierania presji na organizacje, wywołania chaosu lub nawet szantażu.

Kibice znowu przed ekranami

Po szybkiej interwencji służb IT udało się przywrócić transmisję, a kibice mogli ponownie cieszyć się meczem. TVP zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości. Kolejny mecz Polski na Euro 2024 już w najbliższy piątek o godzinie 18:00.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)