Hakerzy kontra Rosja. Włamanie do systemu nadawcy radiowo-telewizyjnego

Hakerzy kontra Rosja. Włamanie do systemu nadawcy radiowo-telewizyjnego

Hakerzy znowu uderzyli w Rosjan.
Hakerzy znowu uderzyli w Rosjan.
Źródło zdjęć: © Pixa
Karolina Modzelewska
26.03.2022 20:18, aktualizacja: 27.03.2022 08:50

Hakerzy z grupy Network Battalion 65' (NB65) poinformowali o ataku na systemy internetowe Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej (VGTRK) oraz przejęciu 870 GB danych, w tym listy kontaktów powiązanych z instytucją zarządzającą państwowymi stacjami telewizyjnymi i radiowymi.

Grupa NB65, powiązana z haktywistami z Anonymous, za pośrednictwem Twittera poinformowała o ataku na systemy internetowe Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej (VGTRK). Jest to główny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny w Rosji, który zarządza m.in. stacjami telewizyjnymi Rossija 1, Karusel, Rossija 24 oraz stacjami radiowymi Wiesti FM, Radio Rossi czy Radio Majak.

Według hakerów w wyniku ataku udało się przejąć 870 GB danych, w tym "unikalne pliki", które już wkrótce zostaną udostępnione. Początkowo kolektyw informował o przejęciu 740 GB danych, jednak później dodał, że zanim stracił dostęp do systemów, przejął kolejne 130 GB danych. Będą one hostowane przez grupę, z którą NB95 nawiązali współpracę.

Wśród zhakowanych danych były dane kontaktowe osób powiązanych z rosyjską propagandą. Te informacje NB65 już ujawnili. Co więcej, hakerzy zachęcają do wykorzystania przejętych numerów telefonów i adresów e-mail do rozpowszechniania informacji o obecnej sytuacji w Ukrainie i działaniach, które podejmują wojska Putina.

Może powinniśmy zacząć wykonywać jakieś niezapowiedziane telefony i wysyłać maile, żeby odpowiednio poinformować ich o tym, co ich prezydent i wojsko wyprawiają w Ukrainie? Bawcie się dobrze – napisali na Twitterze hakerzy z NB95.

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożoną aktywność różnych grup hakerskich, w szczególności grupy Anonymous. Jak informowaliśmy, haktywiści, którzy wypowiedzieli własną wojnę Władimirowi Putinowi, poinformowali m.in. o ataku na rosyjski Bank Centralny, zablokowaniu dostępu do rosyjskich stron internetowych marek należących do korporacji Association Familiale Mullie (Auchan, Decathlon i Leroy Merlin poinformowali na Twitterze) czy zhakowaniu bankomatów w Ukrainie.

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie