HTC: Smartfony z ekranem poniżej 5 cali nie mają sensu

HTC: Smartfony z ekranem poniżej 5 cali nie mają sensu

19.05.2015 12:41, aktual.: 19.05.2015 18:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najwyższy czas pożegnać się z wydajnymi smartfonami z małym ekranem? LG wersją mini określa model z 5-calowy wyświetlaczem, a HTC całkowicie rezygnuje z mniejszej wersji swojego topowego modelu. Tajwański producent twierdzi, że rynek rozwija się w kierunku urządzeń z ekranem powyżej 5 cali i właśnie tego oczekują klienci. Czy aby na pewno?

Standardem wśród smartfonów stał się wyświetlacz o przekątnej wynoszącej około 5 cali. Coraz częściej spotykamy się z urządzaniami ponad 5-calowymi, dotyczy się to również tych należących do średniej półki. Natomiast ekrany mające między 4, a około 4,5-cala zostały przydzielone najtańszym modelom. Za tym trendem poszło nawet Apple, które przez długi czas było przeciwne dużym ekranom w smartfonach. Nowy iPhone pojawił się w dwóch wersjach – 4,7 i 5,5-calowej. Większy wyświetlacz teoretycznie daje większe możliwości, otrzymujemy większą powierzchnię, strony Internetowe przegląda się wygodniej, a komfort oglądania filmików jest odczuwalnie większy.

Obraz

Z drugiej strony dla sporego grona osób duży ekran jest wadą. Po pierwsze, zwiększa on wymiary samego urządzenia, nie każdy chce nosić ze sobą smartfona wypełniającego całą kieszeń lub nawet się do niej niemieszczącego. Po drugie, większa powierzchnia zapewnia wygodniejsze przeglądanie treści, ale już jej obsługa jedną ręką jest problematyczna. Osoba nie mająca palców równie długich jak koszykarz, musi się postarać, aby sięgnąć do najbardziej oddalonego od kciuka elementu. Dodatkowo spory ekran najczęściej wiąże się z dużą rozdzielczością, a oba te elementy negatywnie wpływają na czas pracy.

Firma HTC ogłosiła, że nie ma zamiaru tworzyć mniejszej wersji swojego smartfona z najwyższej półki – One M9. Dodatkowo według Jacka Tong z HTC rynek rozwija się w kierunku modeli z ekranem o przekątnej powyżej 5 cali. To właśnie na takich urządzeniach mają zamiar skupić się Tajwańczycy. Prawdopodobnie decyzja spowodowana jest niewielkim zainteresowaniem małymi smartfonami z logo HTC. Jednak słaba sprzedaż nie oznacza, że klienci chcą wyłącznie 5-calowym ekranów, w końcu tajwański producent ma problemy ze sprzedażą nawet One M9. Winna jest polityka firmy i podejście do klientów.

HTC oddaje rynek mniejszych smartfonów innym producentom. Jednak czy któryś to wykorzysta? Ostatnie premiery pokazują, że może być z tym ciężko. Niestety na rynku brakuje smartfonów z ekranem o przekątnej do 4,5 cala, które oferowałyby wydajność topowych modeli. Natomiast wiele osób szuka właśnie takich urządzeń. Jednym z wyjątków jest Sony Xperia Z3 Compact. Posiada ona 4,6-calowy wyświetlacz, a we wnętrzu znajdziemy podzespoły wyciągnięte z większego modelu Xperia Z3. Pod naszą recenzją pojawiło się wiele komentarzy, że to właśnie taka przekątna ekranu jest w zupełności wystarczająca. Szkoda, że podobnych modeli jest coraz mniej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)