Intel i Perspektywy przyznali pierwsze stypendium dla studentek kierunków inżynierskich

Intel i Perspektywy przyznali pierwsze stypendium dla studentek kierunków inżynierskich

Intel i Perspektywy przyznali pierwsze stypendium dla studentek kierunków inżynierskich
14.10.2015 13:22

Brak równowagi płci w branży IT spędza sen z powiek wielu osobom. Różne wskaźniki podają, że wśród pracowników w tej branży maksymalnie 15% to kobiety. Trzeba jednak pamiętać, że wśród odbiorców nowoczesnych rozwiązań siły są bardziej wyrównane, więc udział kobiet wśród ich twórców powinien być bardziej adekwatny.

Pomoże to także rozwiązać inny palący problem, jakim jest brak wykwalifikowanych pracowników. Raporty mówią, że w ostatnich latach w Polsce spada liczba studentów kierunków technicznych, w tym związanych z informatyką i telekomunikacją, które są kluczowe w obecnym kształcie gospodarki. W tej kurczącej się grupie kobiety stanowią zaledwie 13%. Analitycy widzą tu ogromny potencjał, który się marnuje.

Ponadto młodzi ludzie w całej Europie cierpią z powodu braku pracy, mimo że zdobyli swoje wymarzone wykształcenie. W wielu krajach rynek weryfikuje przydatność wielu kierunków studiów. Podczas gdy w takich krajach, jak Grecja czy Hiszpania, połowa młodych osób po studiach nie ma pracy, wiele firm z sektora IT nie może znaleźć pracowników na 900 tysięcy miejsc dostępnych na terenie Unii Europejskiej. Kolejnym problemem jest brak kompetencji, które odpowiadają wymaganiom pracodawców – wiele osób może pochwalić się umiejętnością obsługi procesora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego, podczas gdy potrzebne są osoby potrafiące tworzyć aplikacje czy operować na bazach danych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dwa lata temu zrodził się pomysł, by Nawiązać współpracę między Fundacją Edukacyjną Perspektywy, organizującą między innymi akcję Dziewczyny na politechniki i gdańskim oddziałem firmy Intel. Owocem jest program stypendialny Nowe technologie dla dziewczyn, kierowany do maturzystek planujących studia na kierunkach inżynierskich i studentek tych kierunków na wybranych uczelniach technicznych.

Obraz
Obraz

Wczoraj w Gdańsku miałam przyjemność wziąć udział w uroczystości rozdania stypendiów i spotkać osobiście stypendystki, a także ich mentorów – stypendium to bowiem nie tylko wsparcie finansowe (12 tysięcy złotych brutto). Dziewczęta otrzymają także pomoc merytoryczną, której udzielą doświadczeni pracownicy Intel Technology Poland w Gdańsku, czyli w największego centrum R&D Intela w Europie. Dzięki temu program jest nie tylko atrakcyjny, ale także unikatowy w skali kraju, gdyż poza sporą kwotą pieniężną stypendystki dostaną niepowtarzalną szansę, by zapoznać się z nowinkami technicznymi i uzyskać wsparcie osób z branży. Mentorzy to ochotnicy, a stypendystki mogły wybrać, z kim będą współpracować.

Obraz

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny, kierowany do młodych kobiet, wiążących swoją przyszłość z branżą IT. Organizatorzy spodziewali się 200 zgłoszeń, spośród których komisja wybierze 20 najzdolniejszych kandydatek, ale program cieszył się dużo większym zainteresowaniem – wysłanych zostało ponad 600 aplikacji. Już wiadomo, że po tej edycji programu stypendialnego zorganizowane zostaną następne.

Z nich po wielu tygodniach prac wyłoniono 43 kandydatki, które zostały zaproszone na rozmowę przez Skype'a. Stypendium otrzymało 20 młodych kobiet, których zainteresowania to oczywiście nie tylko technika, komputery czy programowanie. Wiele z nich wie już, czym chce się zajmować w przyszłości, a poza tym nie stronią od sportu, książek czy kultury, a także poświęca własny czas by dzielić się wiedzą z innymi. Sześć z nich studiuje obecnie na AGH, sześć na Politechnice Warszawskiej, trzy na Politechnice Gdańskiej, jedna na Politechnice Wrocławskiej, dwie na Politechnice Śląskiej i dwie na politechnice Poznańskiej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Panie mają już zapewniony świetny start zawodowy, a niektóre także możliwość odbycia stażu w w Intel Technology Poland w Gdańsku.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)