Internet bez limitów dla wybranych usług może zostać zakazany. Regulatorzy obawiają się monopoli

Internet bez limitów dla wybranych usług może zostać zakazany. Regulatorzy obawiają się monopoli25.12.2016 16:26
Internet bez limitów dla wybranych usług może zostać zakazany. Regulatorzy obawiają się monopoli

To coraz powszechniejsza praktyka biznesowa na styku operatorówtelekomunikacyjnych i dostawców usług internetowych – aby uzyskaćprzewagę nad konkurencją, zaoferujmy klientom dostęp do danejusługi bez ograniczeń. Oferta niewątpliwie atrakcyjna: oferującemultimedia serwisy generują gigabajty ruchu sieciowego, a mobilnepakiety internetowe są raczej skromne. To otwarte pogwałcenieneutralności sieci otwiera jednak drogę do umocnienia monopoli, ijako takie może zostać zakwestionowane przez regulatorów rynku.Tak właśnie stało się w Holandii, gdzie tamtejszy De AutoriteitConsument & Markt (ACM) nakazałT-Mobile wyłączenie oferty Datavrije Muziek, nielimitowanegostreamingu muzyki dla abonentów.

Zdaniem urzędników ACM, oferty takie jak Datavrije Muziek, czylinielimitowany ruch sieciowy dla wybranych usług internetowych, mogąnegatywnie wpłynąć na konkurencyjność w tej branży –szczególnie w wypadku serwisów zużywających najwięcej danych,takich jak Spotify czy YouTube. Tego typu układy między telekomamia dostawcami usług mogą wpłynąć na sposób, w jaki konsumencikorzystają z Internetu.

ACM przyznaje, że unijne regulacje dopuszczają oferowanie usługdarmowych lub po preferencyjnych stawkach, jednak z drugiej stronysamo prawo Królestwa Niderlandów nie dopuszcza jakiejkolwiekdyskryminacji cenowej: nie można zaoferować jednej firmie innychwarunków niż drugiej. Działania regulatorów są więc konieczne,ponieważ nie ma czegoś takiego jak darmowy transfer– w rzeczywistości inne usługi stają się droższe.

Holenderskie T-Mobile, jeśli niewyłączy tej „nieograniczonej muzyki” dla swoich abonentów,zostanie ukarane grzywną w wysokości od 50 do 500 tysięcy euro zakażdy dzień jej oferowania. Telekom już zapowiedział, że oddecyzji regulatora odwoła się do sądu, a do tego czasu swoimklientom będzie dalej oferował muzykę „za darmo”.

Z podobnym problemem telekomyzmagają się też w Stanach Zjednoczonych, gdzie Federalna KomisjaKomunikacji wzięła pod lupę relacje AT&T i Verizon zoperatorem usługi DirectTV. Tam także zauważono szkodzącąkonkurencyjności naturę takich umów, które długofalowo mogątylko zaszkodzić konsumentom.

Jak to się ma do sytuacji wPolsce? Czekamy na opinię prezesa UOKiK-u.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)