Izraelski bank zainteresowany przejęciem polskiej cyfrowej gotówki

Izraelski bank zainteresowany przejęciem polskiej cyfrowej gotówki

Izraelski bank zainteresowany przejęciem polskiej cyfrowej gotówki
12.05.2015 16:39

Billon, czyli stworzony przez startup Zunit legalny cyfrowy środekpłatniczy do transakcji mobilnych i internetowych, o wartości nasztywno powiązanej z gotówką, zadebiutowałna początku zeszłego roku. Wtedy mówiło się o zaangażowaniuprywatnych banków (na czele z Alior Bankiem) i rychłym wejściubillonu w życie. Mamy rok 2015, komercyjny debiut wciąż nienastąpił, ale jak informuje Puls Biznesu, mimo to w projekt właśniezaangażowali się Izraelczycy.

Na prace nad billonem wydano jużokoło 15 mln złotych. Teraz w startup swoje pieniądze chce włożyćbank Mizrahi-Tefahot, czwarty co do wielkości bank Izraela,specjalizujący się głównie w hipotekach i nowych produktachfinansowych, najwyraźniej wierząc, że zaszyfrowana cyfrowa gotówkatakim właśnie produktem może być.

To że jest to gotówka zaszyfrowana i cyfrowa, nie oznaczajednak, że jest to kryptowaluta w klasycznym sensie, tak jak np.bitcoin. Mamy tu do czynienia z cyfrowymi „banknotami” –zaszyfrowanymi tokenami o różnych nominałach, zabezpieczonymiprzed podrobieniem i weryfikowalnymi przez aplikację portfelową.Tokeny takie można byłoby przekazywać zarówno w bezpośrednimkontakcie, przez smartfony z łącznością NFC, jak i w transakcjachelektronicznych w Sieci. Wszystko to rzekomo z zachowaniemanonimowości, gdyż transakcje takie nie miałyby być nigdzierejestrowane, podobnie jak transakcje za pomocą gotówki.

Twórcy billonu, wśród których są ludzie mający długąkarierę w firmach finansowych, podkreślają że cyfrowe „banknoty”nie oznaczają wprowadzenia nowej waluty. To tylko nowa formazłotówki, która ma pomóc w ominięciu opłat pobieranych np.przez operatorów kart kredytowych czy innych systemów płatnościbezgotówkowej, powiązana w kursie 1:1 z polską walutą. Prezesstartupu Andrzej Horoszczak mówi: mamy już dość tłumaczenia,że nie jesteśmy nową walutą, drugim bitcoinem. Choć oba systemyoparte są na nowoczesnej kryptografii, to jakby mówić, że skoroużywamy cyfr arabskich, to wszystkie równania są takie same.

Co to jest billon

I na pewno nie można mówić, że jestto drugi bitcoin, będący bądź co bądź pierwszym realnymwyzwaniem i próbą konkurencji dla współczesnego systemubankowego. W wypadku billonu Puls Biznesu stwierdza otwarcie:największymi wygranymi mają być jednak same banki. Trudnosię nie zgodzić: billon bez banków nie istnieje, to bankikontrolują jego produkcję, mogąc kontrolować koszt konwersji i wten sposób powiększać swoje rezerwy finansowe. W ten sposóbodpowiednio sprytnie działający bank prywatny może stać sięfaktycznym emitentem funkcjonującego w Polsce pieniądza (co zgodniez prawem robić może tylko NBP).

Po ponad roku od debiutu wersji betabillonu wciąż też nie doczekaliśmy się obiecywanej białejksięgi projektu, mającej precyzyjnie przedstawić modelbezpieczeństwa – ze stron internetowych nie dowiemy się zaśniczego więcej niż to, że zastosowano połączenie kryptosystemówRSA, krzywych eliptycznych i forward secure signing, by uzyskaćbezpieczeństwo absolutne.

Na ile zaangażowanie Izraelczykówmoże wpłynąć na dalsze losy billonu pokażą już najbliższemiesiące – komercyjny start ma nastąpić „wkrótce”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)