Jak CD Projekt ściga piratów

Jak CD Projekt ściga piratów

16.12.2011 13:34, aktualizacja: 16.12.2011 15:02

Od dawna wiadomo, że CD Projekt, deweloper gier opartych na przygodach Geralta z Rivii, nie jest miłośnikiem zabezpieczania swoich produktów z użyciem DRM. Serwis Gamasutra potwierdził, że polskie studio walczy z osobami, które ściągnęły Wiedźmina 2 nie płacąc za niego.

Odpowiadając na pytanie Gamastutry, CD Projekt potwierdził, że kontaktował się z osobami, które nielegalnie pobrały Wiedźmina 2. CD Projekt zaznaczył jednak, że ściga jedynie tych użytkowników, co do których ma 100% pewność, że pobrali oni grę nielegalnie. CD Projekt domaga się od takiej osoby zapłacenia za grę i w tym celu wynajął firmę prawniczą, która wykona odpowiednie czynności.

Jednak znane są przypadki, że firma kierowała się jedynie adresem IP potencjalnego pirata i oskarżała niewinne osoby. Uczciwość strategii przyjętej przez CD Projekt podważają również listy rozesłane do użytkowników sieci BitTorrent z Niemiec, od których zażądano opłat o wysokości nawet 911 euro. Przypomnę, że Wiedźmin 2 kosztuje 40 euro na Steamie, a z GOG można go kupić taniej, jeśli trafimy na dobrą promocję. CD Projekt jeszcze nie wypowiedział się na temat kwot, które stara się na drodze prawnej uzyskać od nielegalnych posiadaczy kopii gry.

Piractwo to nadal główna przyczyna bólu głowy producentów gier, którzy z jednej strony chcieliby zachęcić do legalnego kupowania swoich produktów, a z drugiej zagwarantować legalnym użytkownikom bezproblemowe działanie gry i dobrą zabawę. Niestety brak DRM często jest traktowany jako zielone światło dla piratów, co ogólnie źle wpływa na przemysł rozrywkowy. Ściganie piratów nie jest proste i złapanie wszystkich, którzy nielegalnie pobrali grę jest niemożliwe, ale trzeba mieć umiar. Z drugiej strony pewnie lepiej przejść przez kilka nieporozumień, niż wypuścić na rynek zawiązany drutem kolczastym, owinięty łańcuchem i zamknięty na kłódkę produkt, który będzie spowolniony, a być może w ogóle się nie uruchomi na komputerze legalnego nabywcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)