Jak pozbyć się ransomware DarkSide? Z tym narzędziem odszyfrujesz pliki za darmo

Jak pozbyć się ransomware DarkSide? Z tym narzędziem odszyfrujesz pliki za darmo

DarkSide można teraz łatwo odszyfrować /fot. GettyImages
DarkSide można teraz łatwo odszyfrować /fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
13.01.2021 15:03, aktualizacja: 06.03.2024 21:42

DarkSide to jedno z bardziej popularnych narzędzi ransomware. Jest tak z tego powodu, że jego twórcy sami nie przeprowadzają ataków, ale biorą pieniądze za udostępnienie swojego złośliwego oprogramowania. To taki rodzaj wynajmu.

Firmy poszkodowane w wyniku takiego ataku zazwyczaj płaciły okup. W przeciwnym wypadku, ich dane zostały udostępniane w darkwebie, na stronie prowadzonej przez grupę hakerów. Nawet jeżeli firma posiadała kopię zapasową i odzyskała swoje pliki, to problem mogło stanowić wykorzystanie ich poufnych informacji. Nowe narzędzie przed tymi nikogo nie uleczy, ale przynajmniej pozwala odszyfrować pliki bez potrzeby zapłaty okupu.

fot. ZDNet
fot. ZDNet

A takie kwoty nie były niskie. Wykorzystujący ransomware DarkSide hakerzy żądają od 200 tysięcy do 2 milionów dolarów. Aktywność grupy zaobserwowano w 2020 roku. Szczególnie aktywna była w okolicach lata oraz na przełomie października i grudnia. W ostatnim okresie liczba zgłoszeń wzrosła aż czterokrotnie. Natomiast od sierpnia w dark webie nie udostępniono żadnych nowych plików zdobytych przez atak DarkSide.

Narzędzie deszyfrujące ransomware DarkSide opracował Bitdefender

Deszyfrator od Bitdefenera jest całkowicie darmowy. Narzędzie można pobrać ze strony firmy. W działaniu jest bardzo proste i skuteczne. Pozwala zarówno przeskanować cały system w poszukiwaniu zaszyfrowanych plików, jak i wybrać jeden konkretny folder. Jeśli interesuje nas odzyskanie tylko części danych zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu.

Narzędzie przypomni także o... tworzeniu kopii zapasowej. Aktualnie liczba ataków ransomware stale rośnie i dosłownie nie ma powodów, aby o dodatkowej kopii plików zapominać. To po prostu obowiązek. Co więcej, DarkSide poinformował w listopadzie, że buduje rozproszony i zrównoważony system przechowywania danych hostowany między innymi w Iranie. To pokazuje, że gang zamierza rozszerzać swoją działalności i wprowadzić dodatkowe przeszkody, z którymi muszą się mierzyć firmy rozważające zapłacenie okupu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)