Jak usunąć hakera z konta na Facebooku? Oto jedna z prostszych metod

Jak usunąć hakera z konta na Facebooku? Oto jedna z prostszych metod

Cyberprzestępcy wciąż kradną nasze dane
Cyberprzestępcy wciąż kradną nasze dane
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
04.07.2023 15:23

Większość z nas chociaż raz w życiu otrzymała "podejrzaną" wiadomość od znajomego na Facebooku. Zazwyczaj jej treść zachęcała do kliknięcia w przesłany link i/lub podjęcia określonych akcji. Jednym z wielu przykładów są wiadomości o treści: "To ty na tym filmie?", lub z prośbą o przelanie pieniędzy za pośrednictwem BLIKa. Kryją się za nimi hakerzy. Istnieje jednak prosty sposób, który może zablokować im dostęp do naszego konta na Facebooku.

Sposób został dokładnie pokazany i opisany przez Mirosława Skwarka - przedsiębiorcę i twórcę aplikacji. Skawrek na swoim koncie na TikToku (@miroslawskwarek) wrzuca sporo filmów z poradnikami dla użytkowników smartfonów i popularnych aplikacji. Jeden z nich opisuje właśnie metodę na pozbycie się hakerów z naszego konta na Facebooku przy pomocy smartfona. Materiał z krótką instrukcją można zobaczyć poniżej.

Jak usunąć hakera z konta na Facebooku?

Na nagraniu widać urządzenie z systemem iOS, ale rozwiązanie w taki sam sposób działa dla smartfonów z Androidem. Należy wejść w "Menu", a następnie wybrać znajdującą się po prawej stronie ikonkę "Ustawienia". Swoim wyglądem przypomina ona koło zębate. Kolejnym krokiem jest przejście do "Bezpieczeństwa" i kliknięcie w "Hasła i zabezpieczenia". To tutaj możemy znaleźć "Miejsca logowania". Po kliknięciu w tę opcję otrzymujemy informacje o aktywności dotyczącej logowania - powinny nam się pojawić urządzenia połączone z kontem na Facebooku oraz ich przybliżona lokalizacja.

Jeśli któraś z dostępnych możliwości budzi nasze podejrzenia, może to sugerować przejęcie naszego konta przez niepożądaną osobą, w tym hakerów. W takim przypadku Mirosław Skawrek na nagraniu z TikToka zaleca kliknięcie w trzy kropki, które znajdują się przy takim urządzeniu i wybór opcji "Wyloguj się". My z kolei zalecamy również zmianę hasła, ponieważ nie mamy pewności, czy nie zostało przejęte przez cyberoszustów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W jaki sposób można utracić dostęp do Facebooka?

Oszuści często sięgają po starą, ale bardzo skuteczną metodę na wykradanie haseł do Facebooka. Na popularnych grupach bez akceptacji postów umieszczają linki zawierające szokującą zawartość. Były to między innymi nagrania przedstawiające rzekomy gwałt, pobicie, kradzież, maltretowanie zwierząt itp. Użytkownicy umieszczający je na Facebooku (zazwyczaj korzystający z już przejętych kont) często zaznaczają, że ofiara to ich siostra lub córka i proszą o pomoc w identyfikacji sprawców.

Oczywiście wspomniane materiały nie istnieją, ale użytkownicy, którzy na nie trafili i którzy chcą je obejrzeć, przekierowywani są do bramki logowania. Prosi ona o "potwierdzenie wieku" za pomocą danych z Facebooka. Właśnie w taki sposób można utracić kontrolę nad swoim kontem, a nawet bezpowrotnie stracić do niego dostęp.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)