Kluczowy inżynier AMD wybrał Nvidię. Zieloni też zainteresowani heterogeniczną architekturą?

Strona głównaKluczowy inżynier AMD wybrał Nvidię. Zieloni też zainteresowani heterogeniczną architekturą?
15.10.2015 09:45
Phil Rogers
Phil Rogers

Trudno powiedzieć, by dobrze się działo w AMD, skoro w ciągujednego miesiąca z firmy odchodzi dwóch jej dobrze znanychpracowników wysokiego szczebla. We wrześniu odszedł słynnyinżynier Jim Keller, pracujący przez ostatnie trzy lata dlaczerwonych nad architekturą Zen, mającą przywrócić AMD pozycjęna rynku wydajnych procesorów x86. Wówczas powiedziano, żeodchodzi, by zająć się innymi sprawami. Teraz jednak okazuje się,że firmę zostawił Phil Rogers, współtwórca heterogenicznejarchitektury obliczeniowej i jedna z najbardziej publicznie znanychtwarzy AMD. Jego nowe miejsce pracy jest bardzo znamienne – toNVIDIA, wygląda na to, że będzie zajmował się tym samym, co uczerwonych.

Już na początku roku, po objęciu stanowiska dyrektorawykonawczego przez dr Lisę Su, z AMD odeszło trzech kluczowychludzi – główny menedżer grupy Computing and Graphics John Byrne,dyrektor marketingu Coletter LaForce oraz dyrektor ds. strategii RajNaik. Restrukturyzacje, roszady, wreszcie rewolucja, jaką byłowyodrębnieniez firmy pionu zajmującego się Radeonami, to wszystko dawałoinwestorom obraz firmy w stanie zamętu, o niepewnej przyszłości.

Phil Rogers
Phil Rogers

O ile odejście w tym trudnym okresie Jima Kellera nie byłoukrywane, AMD wręcz przygotowało się do niego, zapewniając, żearchitektura Zen jest ukończona i firma wkracza w fazę finalizacjirdzenia i powiązanych z nimi podsystemów oraz wykorzystujących goczipów, to odejście Rogersa wygląda zupełnie inaczej. Jaktwierdzi Fudzilla, było dotąd utrzymywane w tajemnicy. Rogers byłbowiem nie tylko przez 21 lat pracownikiem AMD, ale też prezesemzajmującej się rozwojem heterogenicznej architektury obliczeniowejFundacji HSA, a zarazem ewangelistą tego cennego dla czerwonychrozwiązania, w którym widziano przyszłość mikroprocesorów.

Odejście do Nvidii jest tym bardziej zaskakujące, że zieloninie przystąpili do tej pory do Fundacji (w której znaleźć możnajuż kilkanaście innych kluczowych dla branży firm). Rozwijająjednak swoje własne rozwiązania, zbliżone funkcjonalnie do tego,co AMD i sojusznicy robili w ramach Fundacji HSA. NVLink,który zadebiutować ma w układach graficznych Pascal, pozwoli nabezpośrednie spięcie ze sobą procesora graficznego i głównego –i właśnie tym Rogers miałby się u swojego nowego pracodawcyzajmować. Jego oficjalny tytuł, wg tego co przeczytać można naprofiluw LinkedIn, to teraz Compute Server Architect.

Zastąpi Rogersa w AMD najpewniej Gregory Stoner, dotychczasstarszy dyrektor pionu rozwiązań obliczeniowych, oraz wiceprezesFundacji HSA. Oficjalnie zmiany personalne mają być ogłoszone jużdzisiaj, 15 października.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (25)