W sieci pojawiły się informacje na temat kolejnych prób oszustw. Tym razem złodzieje podszywają się pod popularne firmy kurierskie, sugerując, że konieczne jest odwiedzenie strony internetowej dostawcy, w celu uzyskania kodu lub uzupełnienia adresu.

bEUsfIxx

Coraz trudniej jest nie dać się oszukać. Polacy od jakiegoś czasu otrzymują SMS-y od złodziei, którzy podszywają się pod firmy kurierskie. O sprawie poinformowali dziennikarze serwisu niebezpiecznik.pl.

Jak czytamy na stronie, całość wygląda całkiem wiarygodnie. Jeśli ktoś zdecyduje się kliknąć w przesłany link, jego oczom ukaże się strona internetowa zawierająca dane przesyłki. Mamy tu do czynienia z całkiem dobrze odwzorowanymi stronami InPostu i DPD. Bardziej czujnego użytkownika internetu powinien zdziwić fakt, że na stronie jest zachęcany do pobrania pliku .apk. To nie jest standardowa praktyka.

Oszustwo na OLX. Chciała sprzedać spodnie, straciła 2500 złotych
Oszustwo na OLX. Chciała sprzedać spodnie, straciła 2500 złotych
bEUsfIxz

Dziennikarze Niebezpiecznika poinformowali o historii jednego z czytelników, który takiego SMS-a dostał w "idealnym" momencie. Idealnym dla oszustów.

  • Oszustwo na firmę kurierską
  • Oszustwo na firmę kurierską
Źródło zdjęć: © niebezpiecznik.pl
[1/2]
Oszustwo na firmę kurierską

Oczekuje paczki od DPD, dzisiaj zmieniłem adres doręczenia. Chwile później otrzymałem smsa o błędnym adresie przesyłki wysłanym z numeru 573900724. W wiadomości był link do strony gdzie jest podany nr wysyłki (ale jakiś inny) i 3 opcje – 1 z nich pobieranie apki, ale w postaci pliku .apk?! Całoś wygląda 1:1 jak strona DPD i prawie się na to złapałem. Przeraża fakt synchronizacji zdarzenia, ze zmianą adresu (odbiór u sąsiada) połączoną z moim numerem telefonu. Musza mieć jakiś wyciek. - pisał wystraszony całą sytuacją Waldemar.

Oszustwo na firmę kurierską
Źródło zdjęć: © niebezpiecznik.pl
Oszustwo na firmę kurierską

Jak się okazuje, nie doszło do żadnego wycieku danych, a SMS-y są rozsyłane przypadkowo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafi on do kogoś, kto w danym dniu zamówił paczkę i uwierzy, że problem dotyczy właśnie jego.

Jeśli komuś z was zdarzyło się przez nieuwagę pobrać aplikację pochodzącą od oszustów, konieczne jest jak najszybsze wyłączenie telefonu i skontaktowanie się z bankiem celem zmiany danych niezbędnych do skorzystania z konta. Konieczne będzie też oczywiście pozbycie się wszelkich śladów po oprogramowaniu z telefonu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (19)
bEUsfIyv