Kolejne próby oszustw. Podszywają się pod firmę kurierską

Kolejne próby oszustw. Podszywają się pod firmę kurierską
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images

14.09.2021 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawiły się informacje na temat kolejnych prób oszustw. Tym razem złodzieje podszywają się pod popularne firmy kurierskie, sugerując, że konieczne jest odwiedzenie strony internetowej dostawcy, w celu uzyskania kodu lub uzupełnienia adresu.

Coraz trudniej jest nie dać się oszukać. Polacy od jakiegoś czasu otrzymują SMS-y od złodziei, którzy podszywają się pod firmy kurierskie. O sprawie poinformowali dziennikarze serwisu niebezpiecznik.pl.

Jak czytamy na stronie, całość wygląda całkiem wiarygodnie. Jeśli ktoś zdecyduje się kliknąć w przesłany link, jego oczom ukaże się strona internetowa zawierająca dane przesyłki. Mamy tu do czynienia z całkiem dobrze odwzorowanymi stronami InPostu i DPD. Bardziej czujnego użytkownika internetu powinien zdziwić fakt, że na stronie jest zachęcany do pobrania pliku .apk. To nie jest standardowa praktyka.

Dziennikarze Niebezpiecznika poinformowali o historii jednego z czytelników, który takiego SMS-a dostał w "idealnym" momencie. Idealnym dla oszustów.

  • Oszustwo na firmę kurierską
  • Oszustwo na firmę kurierską
[1/2] Oszustwo na firmę kurierskąŹródło zdjęć: © niebezpiecznik.pl

Oczekuje paczki od DPD, dzisiaj zmieniłem adres doręczenia. Chwile później otrzymałem smsa o błędnym adresie przesyłki wysłanym z numeru 573900724. W wiadomości był link do strony gdzie jest podany nr wysyłki (ale jakiś inny) i 3 opcje – 1 z nich pobieranie apki, ale w postaci pliku .apk?! Całoś wygląda 1:1 jak strona DPD i prawie się na to złapałem. Przeraża fakt synchronizacji zdarzenia, ze zmianą adresu (odbiór u sąsiada) połączoną z moim numerem telefonu. Musza mieć jakiś wyciek. - pisał wystraszony całą sytuacją Waldemar.

Oszustwo na firmę kurierską
Oszustwo na firmę kurierską© niebezpiecznik.pl

Jak się okazuje, nie doszło do żadnego wycieku danych, a SMS-y są rozsyłane przypadkowo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafi on do kogoś, kto w danym dniu zamówił paczkę i uwierzy, że problem dotyczy właśnie jego.

Jeśli komuś z was zdarzyło się przez nieuwagę pobrać aplikację pochodzącą od oszustów, konieczne jest jak najszybsze wyłączenie telefonu i skontaktowanie się z bankiem celem zmiany danych niezbędnych do skorzystania z konta. Konieczne będzie też oczywiście pozbycie się wszelkich śladów po oprogramowaniu z telefonu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)