Kolejne zmiany w zarządzaniu dodatkami dla Firefoksa

Kolejne zmiany w zarządzaniu dodatkami dla Firefoksa

Wojciech Cybulski
21.04.2011 04:06, aktualizacja: 21.04.2011 04:23

Mozilla wprowadziła zmiany do systemu oceny kompatybilności dodatków z przeglądarką. Mają one dostosować system kontroli dodatków do nowego, szybszego cyklu wydawniczego przeglądarki.

Mozilla pod rządami nowego prezesa wyraźnie przyspiesza i wprowadza wiele zmian w całym systemie tworzenia i zarządzania oprogramowaniem. W połowie marca informowaliśmy o nowym planie wydawniczym Firefoksa, na początku kwietnia o walce z dodatkami, które za bardzo obciążają przeglądarkę Mozilli, a kilka dni temu o Aurorze - nowym kanale dystrybucji Firefoksa. Okazuje się, że to nie koniec nowości i dodatki dla Firefoksa czeka następna duża zmiana - tym razem dotycząca systemu zgodności z konkretną wersją przeglądarki.

W myśl nowych regulacji dodatek zgodny z przeglądarką Firefox 4.0 jest automatycznie oznaczany jako zgodny z Firefoksem 5.0, chyba że na którymś z etapów produkcji nowej wersji przeglądarki wystąpią jakiekolwiek problemy z kompatybilnością. Oczywiście procedura ta ma obowiązywać także przy każdym kolejnym wydaniu Firefoksa. Choć powyższy mechanizm wydaje się oczywisty i nie zawiera w sobie nic odkrywczego, to jednak musiał zostać wprowadzony gdyż... do tej pory było zupełnie inaczej. Wcześniej żaden dodatek nie był automatycznie uznawany za kompatybilny a jego autor musiał samodzielnie wszystko sprawdzić i zaktualizować Add-on w bazie. Cały proces trwał bardzo długo i działał tylko dlatego, że kolejne wersje Firefoksa były wydawane niezwykle rzadko.

Od teraz kompatybilność dodatków z kolejnym wydaniem przeglądarki będzie badana przez automatyczny skaner przed wydaniem wersji Aurora i Beta. Gdy wykryte zostaną jakiekolwiek problemy, autorzy dodatków otrzymają automatycznie wygenerowaną wiadomość z prośbą o poprawienie swojego dzieła. Gdy autor poprawi swój dodatek, może go ponownie wysłać do bazy na powtórną weryfikację. Gdy system nie wykryje kolejnych nieprawidłowości, przywróci certyfikat zgodności dla wybranego Add-on. Równocześnie deweloperzy tworzący przeglądarkę zostali zobowiązani do wyraźnego informowania o wszelkich istotnych zmianach w kodzie, które mogą zakłócić kompatybilność dodatków z kolejnym wydaniem Firefoksa.

Mozilla ma nadzieję, że nowy mechanizm oceny dodatków pozwoli skutecznie wykrywać wszelkie problemy z kompatybilnością i znacznie przyspieszy proces oceny zgodności dodatków z przeglądarką.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)