Kolejny duży botnet wyłączony przez policję

Kolejny duży botnet wyłączony przez policję

03.03.2010 10:43

Hiszpańska policja aresztowała twórców jednego z największych botnetów w Internecie. Zainfekowanych mogło być nawet 12,7 mln komputerów. Za ich pomocą trzej przestępcy kradli hasła kart kredytowych i atakowali banki na całym świecie. W sumie ich celem stało się ponad 40 banków i 1000 firm działających w Internecie.

Przestępcy zatrzymani zostali w Hiszpanii. Botnet ich autorstwa, czyli grupa komputerów zarażonych złośliwym oprogramowaniem, nosił nazwę „Mariposa” - to po hiszpańsku "Motyl". Botnet po raz pierwszy dał o sobie znać w grudniu 2008 roku, a wkrótce okazał się jednym z największych w historii. Rozprzestrzeniał się za pomocą przenośnych dysków, komunikatora MSN Messenger i programów P2P w ponad 190 państwach na całym świecie. Celem Mariposy były pecety z systemem Windows XP i starszymi wersjami oprogramowania Microsoftu.

Aresztowani mężczyźni nosili w sieci pseudonimy „netkairo”, „jonyloleante” i „ostiator”. Są w wieku od 25 do 31 lat. Zdaniem policji nie byli wykwalifikowanymi informatykami, nie prowadzili też wystawnego życia za skradzione pieniądze. Cesar Lorenza, szef hiszpańskiej policji powiedział, że są normalnymi ludźmi, którzy zarobili masę pieniędzy na cyberprzestępstwach. Nie podano jednak, jakie sumy padły łupem złodziei.

Oskarżonym grozi do 6 lat więzienia. Możliwe jednak, że cyberprzestępcom wytoczą procesy także banki i firmy zaatakowane przez Mariposę.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)